DOLANDIRICILARA DİKKAT!

Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, son günlerde artan telefon dolandırıcılığı hakkında vatandaşları uyarmak için broşür dağıttı.

DOLANDIRICILARA-DKKAT-2

GAZİPAŞA şehir merkezinde vatandaşlara broşür dağıtan ekipler, vatandaşlara dolandırıcılık olaylarında yapmaları gerekenleri anlattı. Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürü Haşim Çakmaklı, vatandaşların dolandırıcı mağduru olmamaları için dikkatli davranmalarını istedi. Hiçbir kamu görevlisinin her ne olursa olsun vatandaştan para talep etmeyeceğini belirten Müdür Çakmaklı, “Dolandırıcılar sizi telefonla arayarak kendilerini hakim, savcı veya polis olarak tanıtarak, banka hesabınız üzerinden teröristlere para aktarılacak, ayrıca hesaplarınızdan pek çok otomatik ödeme talimatı verilmiş, şüphelilerin tespiti ve yakalanması için başlatacağımız soruşturma süresince hesabınızda para bulunmaması gerekiyor. Paranızı söyleyeceğim hesaba aktarın şeklinde senaryolarla sizden verecekleri telefon numarasına kontör yükleminizi veya hesaplarına para yatırmanızı istemektedirler. Bu isteği bir yardım talebiymiş gibi aksettirerek, göndereceğiniz paranın size iade edileceğini söylerler.  Bunlara sakın itibar etmeyin ve inanmayın” dedi.

“ŞÜPHELİ DURUMLARDA 155’İ ARAYIN”

Müdür Çakmaklı, vatandaşların şüpheli durumlarda 155 numaralı polis imdat hattını aramalarını istedi. Birçok dolandırıcılık yöntemi olduğunu belirten Çakmaklı, “Vatandaşlarımız, kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtıp para talep edenlere kesinlikle itibar etmeyin. SİM kartınızın kopyalandığını veya banka hesaplarınızın boşaltılarak paralarınızın terör örgütlerine gönderildiği yalanlarına inanmayınız” diye konuştu.

“PARA İSTEYENLERE İTİBAR ETMEYİNİZ”

Banka ATM’lerine yönlendirerek para isteyenlere itibar etmemeleri gerektiğini dile getiren Çakmaklı,  “Polis merkezi ve savcılık numarası gibi özellikle 0312 alan kodunu kullanarak arayan kişilere inanmayın. Size operasyon yapıldığını, ödül kazandığınızı söyleyenlere aldanmayınız. Size gelen telefonları emniyet biriminden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle Polis 155 hattını veya en yakın polis merkezini arayarak bilgi alınız. Polisin ve kamu görevlisinin para istemeyeceğini, para istemenin yasal suç olduğunu da unutmayınız. Dolandırıcılık olayına maruz kalmış vatandaşlarımız,  kendilerini arayan telefon numaralarını not edip, para transferi gerçekleştirdiği banka dekontlarını muhafaza ederek en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunsunlar” dedi.