DSİ’DEN HİZMET ATAĞI

DSİ ilçemizde Gazipaşa Korubaşı Çayı Yatak Tanzimi ve Taş Tahkimatı projesi başlattı. Bıçkıcı ve Hacımusa dere ıslahlarıyla birlikte büyük bir projenin yürütüleceğini belirten Başkan Çelik, “Proje tamamlandığında ilçemizde 5 bin dekar tarım alanı ve 4 bin nüfuslu yerleşim yerinde taşkın riski azalacak” dedi.

DSİ taşkınlardan korumak amacıyla dere ıslah çalışması programı başlattı.  Antalya’da DSİ 13. Bölge Müdürlüğü taşkınlardan korunma amaçlı olarak çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Bu bağlamda ilçede de dere ıslahı konusunda hizmet atağı başlatıldı.  DSİ 13. Bölge Müdürlüğü yeni alınan 4 dozer, 3 beka ve 2 kamyonu ilçemize göndererek, Gazipaşa Korubaşı Çayı Yatak Tanzimi ve Taş Tahkimatı projesi kapsamında Hacımusa, Bıçkıcı ve Delice Çayı’nda çalışmalara başladı.

5 BİN DEKAR TARIM ALANI KORUNACAK

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Belediye başkanı Adil Çelik, Gazipaşa Korubaşı Çayı Yatak Tanzimi ve Taş Tahkimatı projesi ile 5 bin dekar tarım alanı ve 4 bin nüfuslu yerleşim yerinde taşkın riskinin azalacağını kaydetti.  Başkan Çelik, “DSİ tarafından bu projede 4 adet dozer, 3 adet paletli ekskavatör, 1 adet paletli yükleyici, 3 adet kamyon olmak üzere toplamda11 adet iş makinesi ilçemizde çalışmalara başladı. 10 bin metreküp kazı, 9 bin metreküp taş tahkimatı, 9 bin metreküp yükleme ve 108 bin metreküp de taşıma yapılacak” dedi.

PROJE 3 AYDA TAMAMLANACAK

Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Adil Çelik,  “Yaklaşık 3 ay boyunca ekipler ilçemizde çalışma yapacak. Bıçkıcı Çayı ve Hacı Musa Çayı, Delice ve Sarısu bölgesinde çalışmalar bugün itibariyle başladı. Gazipaşa’mıza büyük önem veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başta olmak üzere 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

GAZİPAŞA’YA ÖNCELİK VERİLDİ

DSİ tarafından yapılan dere ıslah çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Başkan Çelik, ‘‘DSİ’nin başlattığı Toplu Kış Makinalı çalışması dahilinde hazırlanan 15 projenin 7’sinde şu an çalışma devam ediyor. İlçemize ilk sıralarda yer verilmesi bizleri memnun etti. İlçemizde hayata geçirilen Gazipaşa Korubaşı Çayı Yatak Tanzimi ve Taş Tahkimatı projesi Antalya genelinde yapılan en öncelikli ve önemli projelerden biri” dedi.

TAŞKINLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yapılan çalışmaların ardından derelerde yaşanan taşkınlıkların önüne geçileceğini belirten Başkan Çelik DSİ’nin çok büyük projelere imza attığını dile getiren Başkan Çelik, “Örneğin DSİ’nin yürüttüğü Antalya Büyükşehir Belediyesi Merkez ilçe sınırları içerisindeki Boğaçayı-Çandır-Doyran-Karaman Dereleri Yatak Tanzimi işi;  Bu proje tamamlandığında 35 bin dekar tarım alanı ve 400 bin nüfusun yaşadığı yerleşim alanının taşkın riskini azaltacak” şeklinde konuştu.

DSIDEN-HIZMET-ATAGI-2