“DÜNYA ÇAPINDA BİR PROJE”

Gazipaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, 11, 12, ve 13 Ocak tarihinde Ankara Kızılcahamam’da yapılan seminer hakkında açıklamalarda bulundu. Seminerin Fatih Projesi kapsamında olduğunu belirten Aktaş, Fatih Projesi’nin önemi üzerinde durdu.

GAZİPAŞA İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, Ankara Kızılcahamam’da yapılan seminer hakkında açıklamalarda bulundu. Seminerin Fatih Projesi kapsamında olduğunu belirten Aktaş Fatih Projesi’nin önemi üzerinde durdu. Projenin dünya çapında bir proje olduğuna değinen Aktaş, “ Fatih Projesi gerçekten çok başarılı bir proje. Biz, dünyanın fazla yerinde olmayan bir proje diye biliyoruz. Fatih Projesi dünya çapında bir proje, bu proje ile ilçemizde okullarımıza yüzde 80 oranında akıllı tahtalar takıldı” dedi.

“EBA SİSTEMİNDEN BAHSEDİLDİ”

EBA sisteminin öğrenciler için önemini vurgulayan Aktaş, “Bize seminerde EBA sisteminden bahsedildi. EBA’ın açılımı Eğitim Bilişim Ağı. Bu EBA sistemi de akıllı tahtalarla ve tabletlerle uyumlu hale getirildi. www.eba.gov.tr’de, ders kitaplarının yanında, sorular, hazırlıklar, okuma parçaları ve okullarda yapılan ortak çalışmalar bu EBA sisteminden alınarak etkileşimli tahtada gösterilmesi fırsatı da veriyor.  Özellikle dershanelerin kapatılmasından dolayı akıllı tahtaya uyumlu olan EBA sisteminde her öğrencinin ve her öğretmenin bir şifresi var, o şifre ile EBA ya girilerek bir milyon sorunun olduğu ve öğrencilerin bu fırsattan faydalanabileceği bir bilgi var” diye konuştu.

“BU TAHTALARA ETKİLEŞİMLİ TAHTALAR ADI KONULDU”

Yapılan seminere tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılacağını belirten Aktaş, “Bu seminer tüm İlçe Milli Eğitim Müdürleri’nin katıldığı bir seminer ama yer müsait olmayınca 150 İlçe Milli Eğitim Müdürleri’ni aldılar. Bizden sonrada 150- 150 peyderpey olarak alacaklar. İlk olarak A ve B ile başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürleri’ni seminere aldılar. Seminerin konusu Fatih Projesi kapsamındaki okullarımızdaki akıllı tahtalar. Daha doğrusu etkileşimli tahtalar diyoruz biz onlara. Öğrencilerimize verdiğimiz ve verecek olduğumuz tabletlerle uyumlu olduğu için bu tahtalara etkileşimli tahtalar adı konuldu. Dolayısı ile bize dünyada olmayan bir proje olduğunu söylediler” dedi.

“BÜTÜN OKULLARA AKILLI TAHTA TAKILACAK”

İlçe genelinde nerdeyse bütün okullara akıllı tahta takıldığını belirten Aktaş, “İlçemizdeki okulların yüzde 80’ine akıllı tahta takıldı. Bütçeden kaynaklı bir gecikme oldu ancak Mayıs ayına kadar bütün okullarımızın akıllı tahtaları takılacak” dedi.

“10 MİLYON 250 BİN CİVARINDA TABLET DAĞITILACAK”

9 ve 10’uncu sınıflara tablet dağıtıldığını söyleyen Aktaş, “11 ve 12’nci sınıflara henüz tablet dağıtımı yapılmadı. Bizim oradan aldığımız bilgilere göre yeni bütçe hazırlanıp meclisten geçtiği zaman, yılsonuna kadar bu tabletler dağıtılacak. 10 milyon 250 bin civarında tablet ihalesi yapılacakmış, bu az bir rakam değil, maliyeti 2 buçuk milyar TL’imiş, eski para ile 2 buçuk katrilyon. Büyük bir para, büyük bir proje dolayısı ile bu projeyi biz ilçemizde uygulamaya başladık” diye konuştu.

“EĞİTİM ÖĞRETİM KALİTESİ ARTACAK”

Problemlerin çözülmesi ile birlikte başarılarında artacağını söyleyen Aktaş, “Tablet dağıtımlarımız tamamlanmadığından dolayı, akıllı tahtalarla etkileşime henüz geçemedik. Bir alt yapı, internet problemi var. Bu problemleri de çözdüğümüz takdirde ve bütün tabletleri öğrencilerimize dağıttığımız zaman eğitim öğretim kalitesinin daha da artacağını düşünüyoruz. Artı akıllı tahtaların yanında, bizim bu tablet bilgisayarlarda, şuan bizim ücretsiz olarak dağıttığımız ders kitaplarının, birer örneğininde yüklü olduğunu söylediler” dedi.

“ANASINIFI VE İLKOKULA TABLET DAĞITILMAYACAK”

Akıllı tahtalardan her öğrencinin faydalanacağını ancak tabletin her öğrenciye dağıtılmayacağını belirten Aktaş, “Fatih Projesi kapsamında bize anlatılanlar, proje kapsamında verilen eğitimlerde okullarımızın tamamına Anaokulları ve anasınıfı da dahil ilk ve ortaokullarla birlikte liselere de akıllı tahtalar takılacak. Tablet bilgisayarlarında ortaokul ve liselere dağıtılacağı ilkokullara ve anaokullarına yaşlarından dolayı dağıtılmayacağı söylenildi” dedi.

DUNYA-CAPINDA-BIR-PROJE-2