EN BÜYÜK YATIRIM ULAŞIMA

Antalya İl Koordinasyon Kurulu’nun 2015 yılı toplantısında konuşan Vali Türker, 2015 yılında 186 projenin tamamlandığını en büyük yatırımın, 496 milyon TL ile ulaşım alanında yapıldığını kaydetti.

ANTALYA İl Koordinasyon Kurulu’nun 2015 yılı 4’üncü dönem toplantısı Antalya Valisi Muammer Türker başkanlığında, kaymakamlar, kurum amirleri katılımıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci’nin de katıldığı toplantıda, 2015 yılı yatırım programında yer alan projelerinin Eylül ayı sonu itibari ile gerçekleşme durumları görüşüldü. Toplantıda konuşan Muammer Türker, 2015 yılında, yatırımcı genel ve özel bütçeli kamu kurumları ile mahalli idareler tarafından 726 adet proje yürütüldüğünü söyledi. Bu proje bedellerinin toplam 8 milyar 3 milyon TL olduğunu hatırlatan Vali Türker “2015 yılı ödeneği 2 milyar 3 milyon TL, önceki yıllar harcaması 2 milyar 3 milyon TL’dir. 2015 yılı toplam harcaması 1 milyar 2 milyon TL’dir. Antalya’da uygulamaya konulan genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile mahalli idarelerin yürüttükleri 186 proje tamamlandı. 422 projede çalışmalar devam ediyor. 55’i ihale aşamasında ve 63 adet projeye başlanamadı” dedi.

“TARIM SEKTÖRÜNE 17 MİLYON TL YATIRIM YAPILDI”

27 Ekim itibariyle ulaştırma sektöründe 496 milyon yatırım yapıldığını ifade eden Vali Türker, diğer yatırım alanları ve proje bedellerini ise tarım sektöründe 17 milyon, eğitimde 228 milyon, turizmde 202 milyon, enerjide 53 milyon, konut sektöründe 1,8 milyon, sağlıkta 177 milyon ve diğer kamu hizmetleri sektöründe 921 milyon TL olarak açıkladı.

“EXPO İÇİN YATIRIM 2 MİLYAR TL SEVİYESİNE YAKLAŞTI”

Toplantıda G20 ve Expo 2016’nın yatırımların önünde itici bir güç olduğunu belirten Vali Muammer Türker,”Expo için yatırım 2 milyar TL seviyesine yaklaştı. Antalya’yı Aksu’ya bağlayacak olan raylı sistemde Expo itici bir güç oldu. Özellikle ulaşımda büyük yol aldık. Bu konuyla ilgili olarak çalışmalarından dolayı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum. Expo ve G20 zirvesi Antalya’nın tanıtımında çok önemli bir görev aldı” dedi.

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün sunumlarının ardından kurum ve kuruluş temsilcilerinin koordinasyon gerektiren konuları dile getirmeleriyle sona erdi.