ERKEN TEŞHİS, UZUN YAŞAM

Gazipaşa Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Fırat Köse, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Köse, kanserin dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu belirtti.

DÖRT Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama Köse, “Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında ikinci sırada. Bu nedenle 4 Şubat tüm dünyada kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile ‘Dünya Kanser Günü’ olarak belirlenmiştir” dedi. Kanserin korunabilir bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Köse, “Doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Kanserin, özellikle erken teşhis edildiğinde, tedavisi mümkündür. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen tarama programları ile meme, rahim ağzı ve kalın barsak kanseri erken teşhis edilebilmektedir” diye konuştu.

“TARAMA PROGRAMLARINA DİKKAT EDİLMELİ”

Yapılacak taramaların sıklığına değinen Köse, “Tarama programlarına dikkat edilmeli. Tarama programı kapsamında, 40 yaş üzerindeki her kadın 69 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi çektirerek meme kanseri taraması yaptırmalı. 30 yaşını dolduran her kadın 65 yaşına kadar 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taramasına yönelik smear aldırmalı. 50 yaşını dolduran kadın ve erkek her vatandaşımız da 70 yaşına kadar kalın barsak kanseri taraması kapsamında 2 yılda bir gaitada gizli kan testi yaptırmalıdır” dedi.

“KETEM’DE VE AİLE HEKİMLERİ TÜM TARAMALAR ÜCRETSİZ”

KETEM’de ve Aile Hekimleri’nde tüm taramaların ücretsiz yapıldığını belirten Köse, “Sağlıklı yaşam davranışları geliştirerek kansere karşı korunmanız ve yukarıda sayılan yaş gruplarında iseniz tarama programlarına dahil olarak erken teşhis ile uzun ve sağlıklı yaşam şansına sahip olmanız mümkündür” şeklinde konuştu.