ESTETİK DEĞİL RANT TOPLANTISI

İlçemizde ilk defa yapılan Kent Estetik Kurulu Toplantısı önceki gün saat 16.00’da Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıda istek ve taleplerini dile getiren müteahhitler, toplantının estetik toplantısından çok rant toplantısına dönüşmesine sebep oldu.

ÜLKEMİZDE bütün şehirlerin olduğu gibi Gazipaşa’nın da en önemli sorunlarından biri görüntü kirliliği ve kent estetiği. Düzensiz ve çarpık kentleşme, birbiriyle uyumlu olmayan materyallerin konumlandırılması ya da örnek olarak bina cephelerine ve okul bahçe duvarlarında gördüğümüz reklam araçları estetik bakımdan rahatsız edici olmaktadır.  Bu konu da atılacak adımlar, Kaymakam Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Dr. Adil çelik, Alanya HEP Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülser Çelebi mimarlar, inşaat mühendisleri, müteahhitler ve yapı denetim şirketleri, yani şehrimizi şekillendirmede katkısı olan herkesin katıldığı toplantıda ele alındı.

“HIZLI KENTLEŞME ÇİRKİNLİKLERİN VAR OLMASINA SEBEP OLUYOR”

İlçemiz Kaymakamı Kadir Ekinci toplantıda yaptığı konuşmasında” Hızlı kentleşme insanların estetiğe yönelik hassasiyetlerini bir kenara iterek çirkinliklerin var olmasına sebep oluyor. Hızlı kentleşmeyle birlikte birbirine benzeyen, birbirini taklit eden şehirler günümüzde çoğalmaya başladı.  Kimliği ve kişiliği olan bir şehri ortaya çıkarmak ve bu şehri geleceğe taşımak ancak sahip olduklarımızın korunması ve bunların şehrin vatandaşlarıyla paylaşılmasıyla mümkündür. Bu şehir bizim, bizi ziyaret etmeye gelen bir yakınımız havaalanına ayak basmasından itibaren bizim yaşadığımız mekanları bizim yaşadığımız sosyo-kültürel çevreyi gözlemlerken bizim bu şehirdeki yaşam stilimizle ilgili pek çok ipucu yakaladığını unutmayalım” diye konuştu.

“ESTETİK TOPLANTISI RANT TOPLANTISINA DÖNÜŞTÜ”

Toplantıda istek ve taleplerini dile getiren müteahhitler, toplantının estetik toplantısından çok rant toplantısına dönüşmesine sebep oldu. Çatı katı ve otopark konularını sıklıkla gündeme getiren müteahhitler, toplantın amacından sapmasına neden oldular. İnsanlar ve Kent Estetiği için yapılan toplantıda, insanlar için ayrılan kaldırımların dahi daraltılması önerildi. Bu öneriler basın mensupları ve kurul üyeleri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

“KAPLAN’DAN TAŞ EV VE TROPİKAL PARK ÖNERİSİ”

Kaplan İnşaat sahibi Nuri Kaplan’ın Koru Mahallesi’nde yapılacak olan binalara ek olarak taş ev ve taş villa yapımını önerdi. Kaplan, “Bizler betondan para kazanan insanlarız ama betonu sevdiğim pek söylenemez. Koru Mahallesi’ne yeni bir görüntü kazandırmak için oraya taş ev ve taş villalar yapılabilir. Bu sayede doğaya uygun yapılar ortaya koyabiliriz. Ayrıca Belediye Başkanımıza böyle güzel bir konulu program hazırladığı için teşekkür ediyorum” dedi. Hacımusa Çayı’na tropikal bir park yapılmasını istediğini belirten Kaplan, “İlçemiz Alanya ve Anamur ile birlikte tropikal ürünlerin yetiştiği bir yer. Hacımusa Çayı etrafına yapılacak olan parklara tropikal meyve ağaçları dikebiliriz. Ayrıca bu meyveler sayesinde maddi gelirde sağlanabilir” dedi. Kaplanın bu önerileri,  Alanya HEP Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülser Çelebi ve Kent Estetiği Kurulu üyeleri tarafından da beğenildi.