GAZİPAŞA’DA KİVİ HASADI BAŞLADI

GAZİPAŞA’DA kivi yetiştiriciliği gün geçtikçe artıyor.  Gazipaşa Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü verilerine göre ilçede 8 kırsal mahallede, 130 dekar alanda kivi üretimi yapılıyor. Kivi üreticileri, yıllık 250 ton olan kivi rekoltesinin bu yıl artması bekleniyor. Gazipaşa Çörüş Mahallesi Dere mevkiinde yılın ilk kivi hasadı yapıldı. Gazipaşa’ya kivi üretimini teşvik eden ve yayan Mustafa Cılız, kivi hasadının başladığını, bu yıl kivi kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, “İlk hasat kiviler 100 ila 110 gram arası geliyor, bu kalitedeki kivilere süper kivi denir. Biz de Gazipaşa da süper kivi üretmenin gururunu yaşıyoruz. Bölgenin coğrafi konumunu ele aldığımız zaman kivi için uygun bir iklim olduğunu görüyoruz çünkü kivi bölgemizde oldukça iyi yetiştiriliyor” dedi.

KİVİ 3 TL’DEN ALICI BULUYOR

Kivide pazar problemi olmadığına işaret eden Cılız, “Ürüne talep çok yetiştiremiyoruz. İlk hasat kiviler bahçede iki buçuk 3 TL arasında alıcı buluyor. Gazipaşa’da 15 yıldır kivi üretiminin yaygınlaşması için çaba harcadım. 2004 yılında İl Genel Meclisi Üyesi iken vatandaşlara kivi fidanı dağıtalım teklifim oldu ama Antalya bölgesinde kivi yetişmez denildi ben de inatla Gazipaşa ve yöresinde kivi üretimi için uygun bölgeler olduğunu savundum ve kivi üretiminde vatandaşlara öncü oldum. Şu an artık 9-10 köyde kivi üretimi gerçekleşiyor, kivi fidanını kendimiz üretiyoruz. Gazipaşa’da kivi üretilebileceğini ispat ettik. Kivi üretilebilecek çok yer var, üretimi daha kolay ve masrafsız.  Kivi üretimine geçsin hem kendi kazansın hem de köylü kadınlara imkanı doğsun, köylü kadınlar da kazansın” dedi.

KÖY KADINLARINA İŞ İMKANI SAĞLANDI

Gazipaşa’nın mahallelerinde kivi üretiminin artmasının kadınlara iş imkanı da sağladı.  Kivi üretiminde çalışan Ayşe Cılız, kivi üretimi başlayalı haftada en az bir gün iş imkanı bulduklarını belirterek köylerimizde kivi üretimi için uygun alan çok. Daha çok kivi üretilirse biz de daha fazla iş imkanı buluruz” dedi.

GAZİPAŞA’DA-KİVİ-HASADI-BAŞLADI-2