HEDEFİMİZ FEN LİSESİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, TEOG sınavlarında il genelinde kazanılan başarıların, Fen Lisesi’nin ilçeye kazandırılmasıyla daha da artacağını söyledi.

İLÇE Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş, 25-26 Kasın tarihlerinde yapılan Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçis (TEOG) sınavlarını değerlendirdi. TEOG sınavının ilçede eksiksiz katılımla sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Aktaş, her yıl olduğu gibi bu yıl da TEOG’dan il genelinde üstün bir başarı beklediklerini söyledi. 745 öğrencinin tamamının sınava katıldığını ve her yıl eksiksiz katılımın olduğunu belirten Aktaş, sonuçların Ocak ayı içerisinde açıklanacağını kaydetti.

TEOG SINAVINDA İDDİALIYIZ

Dershanelerin kapatılmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan Yetiştirici ve Hazırlayıcı Kurslar Yönetmeliği ve Yönergesi çerçevesinde, her okulda kurslar açıldığını ve bu kurslarda öğrencilerin TEOG sınavına hazırlandığını hatırlatan Aktaş, “Özellikle TEOG sınavında iddialıyız. Kursların meyvesini alacağımıza inanıyoruz. Her zaman olduğu gibi TEOG’da yine birincilik hedefimiz var. Bunu da tutturacağımıza inanıyorum. Gayri resmi sonuçlar çocukların kitapçığından belli ama şu an net sonuç olmadığı için kaç öğrenci birinci oldu, ikinci oldu veya ne yaptı resmi olarak söyleme şansımız yok” dedi.

TELAFİ SINAVI 12-13 ARALIK’TA

Öte yandan TEOG telafi sınavlarının 12-13 Aralık’ta yapılacağını söyleyen Aktaş, ilçede sadece Akalan İlköğretim Ortaokulu’nda bir öğrencinin Türkçe sınavına girmediğini belirten Aktaş, söz konusu öğrencinin mazereti olmadığı için telafi sınavına girip giremeyeceğini bilmediklerini ifade etti.

FEN LİSESİ ACİL İHTİYAÇ

Ekmel Şehit Mesut Yılmaz İlköğretim Okulu bahçesine yapılacak 16 derslikli Gazipaşa Anadolu Lisesi ihalesinin 8 Aralık Salı günü gerçekleştirileceğini hatırlatan Aktaş, “İlçemizde 2 Anadolu lisemiz var, bu üçüncü Anadolu lisemiz olacak. Şu an ilçemizde iki Anadolu Lisesi var. TEOG’da başarı oranımız yüksek ancak ilçemizde fen lisesi olmadığı için başarılı öğrencilerimiz ilçe dışında eğitim almak zorunda kalıyor. Geçen sene 69 öğrencimiz ilçe dışındaki fen liselerine gitti. Bu öğrencilerimiz eğer ilçemizde Fen Lisesi olsaydı; buradaki okullarımıza geleceklerdi. Açılacak olan Anadolu Lisemizi, Fen Lisesi olarak açarak dışarıya giden öğrencilerimizin ilçede eğitim almalarını amaçlıyoruz” dedi.

FEN LİSESİ İÇİN TÜM ŞARTLAR UYGUN

Yapılacak olan Anadolu Lisesi’nin tüm şartlarının Fen Lisesi için uygun olduğunu ancak nüfusun 50 bin ve üzeri olması gerektiğini ifade eden Aktaş, “Şu an okul Anadolu Lisesi olarak yapılıyor. Okul yapıldıktan sonra biz bakanlığımıza bunun teklifini yapmayı düşünüyoruz. İlçe nüfusu konusunda Bakanlık nasıl bir karar alacak bilemiyoruz. Eğer kabul edilirse Gazipaşamız güzel bir Fen Lisesi’ne kavuşacak. Öğrencilerimiz de dışarıya gitmeyecek. Beyin göçünden kurtulmuş olacağız” diye konuştu.

İLÇENİN BAŞARISI ARTACAK

Aktaş, Fen Lisesi açılamadığı takdirde de ilçenin üçüncü bir Anadolu Lisesi’ne kavuşacağını belirterek, “Mevcut Anadolu Liselerimiz kalabalık, fiziki yapısı yetersiz olduğu için Alanya ve Antalya Anadolu liselerine giden öğrencilerimiz var. En azından onların kapasitesini rahatlatmış oluruz. 8 Aralık’ta yapılacak ihalenin 1 aylık itiraz süresi var. 1 aylık da yer teslimi süresi var. Yer teslimi süresinden sonra temelini atmış olacağız. Hayırlı olsun diyelim. İnşallah ilçemizin başarısını bu şekilde arttırmış olacağız” dedi.