İŞTE YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGESİ

İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut ehliyetler 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Konu ile ilgili Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ilçede hizmet veren sürücü kurslarını ve vatandaşları bilgilendirdi.

GAZİPAŞA İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yeni sürücü belgeleriyle ilgili ilçede hizmet veren sürücü kurslarını ve vatandaşları bilgilendirdi. 31 Aralık 2020’ye kadar bütün sürücü belgelerinin değişmesi gerektiğini söyleyen ekipler, “Eskiden A, B, C, D, E, F ve G sınıfı ehliyetler vardı. Şimdi ehliyet sınıflarımız çoğaldı.  Eski tip sürücü belgesi A1’in karşılığı M ve A1, A2’nin karşılığı M, A1, A2, A ve B1, B’nin karşılığı M, B1, B, D1 ve F iken C tip sürücü belgesinin karşılığı M, B1,B,D1,C1,C ve F, D tip sürücü belgesi karşılığı ise M, B1, B, D1, C1, C1E, C, CE, D1E ve f tip sürücü belgesi oldu. 28 Nisan 1997’den önce alınan E tip sürücü belgesinin karşılığı M, B1, B, D1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F tip sürücü belgesi olurken, 28 Nisan 1997’den sonra alınan E tip sürücü belgesinin karşılığı M, B1, B, C1, C, D1, D ve F tip sürücü belgesi oldu. F tip sürücü belgesinin karşılığı M ve F, G tip sürücü belgesi karşılığı M ve G olurken H tip sürücü belgesinin karşılığı engel durumuna göre A ve B tip sürücü belgesi oldu” denildi.

GEÇERLİLİK SÜRESİ BELLİ OLDU

Yeni tip ehliyetlerden M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfları için 5 yıl,  C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfları için i10 yıl geçerlilik süresi olduğunu belirten ekipler, “1 Ocak 2016 tarihinden H sınıf sürücü belgesi yerine yeni tip A ve B sınıf sürücü belgesine dönüştürülecek.  15 gün süreyle sürücü belgesi yerine geçen geçici belge (EK50) verilecek. Delinmek suretiyle iptal edilmiş eski tip sürücü belgeleri takograf cihazında kullanılabilecek. Sürücü belgesinin geri alınmasını gerektiren hallerde sürücü belgesi geri alma tutanağı tanzim edilerek EK50 geri alınacak, tutanak üzerine yeni tip sürücü belgesini en kısa sürede herhangi bir trafik kuruluşuna teslim etmesi gerektiği hususunda not düşülecektir. EK 50 belgesi geçerlilik süresi içinde ibraz edilmemesi durumunda 2918 sayılı kanunun 44/1b maddesinden işlem yapılacaktır” ifadeleri kullandı.

ADAY SÜRÜCÜLER DİKKAT

İnsanların aklını en çok karıştıran konunun aday sürücüler olduğunu söyleyen ekipler,  01 Ocak 2016 tarihinden itibaren sürücü belgesini hak eden kişilerin aday sürücü olduğunu belirttiler. Aday sürücülere sürücü belgesi verildiğini söyleyen ekipler, “Sürücü belgesinin üzerinde kesinlikle aday sürücü belgesi yazmıyor. Aday sürücü belgesi olduğunu polnet sistemi kaydında yer alıyor.  Yeni ehliyet alan kişiler 2 yıl içinde kırmızı ışık, sağa ve sola dönüş kurallarına uymama, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamama, emniyet kemeri ve kask takmama gibi kurallardan herhangi birinin 3 kez ihlali ve araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü araç kullanan sürücünün ehliyeti iptal olacak. Ayrıca 2918 sayılı kanunun 48. maddesinde belirtilen değerler göz önünde bulundurularak öngörülen idari yaptırımlar uygulanacak.  Toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgeleri trafik görevlilerince iptal edilir” denildi.

1 OCAK 2021’DE ESKİ TİP EHLİYETE CEZA

01 Ocak 2021 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanıldığı tespit edilen sürücülere 2918 sayılı kanunun 39/3 maddesine göre işlem yapılacağını belirten ekipler, “Yabancı sürücü belge sahibi Türk vatandaşları ülkemize giriş yaptığı tarihten 1 yıl süre ile araç kullanabilecek. 6 aydan fazla kalanlar ise dış temsilcilik ve noterden onaylı Türkçe tercümelerini yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. Yabancılar ise en faza 6 ay süre ile araç kullanabilecek, süre sonunda dış ülkeden alınan yabancı sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine değiştirmesi zorunludur” ifadeleri kullanıldı.

YENİ EHLİYETLER İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Eski sürücü belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, sürücü sağlık raporu, 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz, 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf), kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

ONLİNE RANDEVU HİZMETİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, sürücülerin yeni ehliyetlerini kolayca edinebilmeleri için online başvuru ve randevu sistemi kurdu. Sistem, EGM’nin  (Emniyet Genel Müdürlüğü) resmi sitesinin surucurandevu.egm.gov.tr  adresi üzerinden hizmet veriyor. Böylece sürücüler zaman kaybetmeden, zorlanmadan eski ehliyetlerini değiştirebilecekler. Vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait internet adresinden online randevu aldıktan sonra il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

ISTE-YENI-TIP-SURUCU-BELGESI-2