KAPLAN: VATANDAŞ CANINDAN BEZDİ

SAADET Partisi (SP) İlçe Başkanı Nuri Kaplan, Türkiye’nin durumunun ekonomik anlamda parlak olmadığını söyledi. SP İlçe Başkanı Kaplan, açıklanan enflasyon rakamlarının çift haneye yaklaştığını, terörün can yaktığını, işsizlik ve ekonomik sıkıntıların vatandaşları canından bezdirdiğini dile getirdi.

“İŞSİZLİK ÇİFT HANELİ RAKAMLARDA”

SP İlçe Başkanı Kaplan, ekonominin kötü sinyaller verdiğini belirterek, “Türkiye’nin dış borcu ve cari açığı artıyor. Enflasyon ve işsizlik rakamları çift hanelere çıktı. Ülkemizde işsizlik had safhada çıktı. İşsizlik en büyük sosyal sorundur. Bir an önce çözülmesi gerekir. TÜİK verilerine göre, Eylül 2015’de % 10.3 olan işsizlik Ekim 2015’de % 10.5’e yükseldi. Yani işsizlik çift haneli rakamlarda, bir diğer ifadeyle 3 milyondan fazla insanımız işsiz. Enflasyon başını almış gidiyor” dedi

“HER GEÇEN GÜNDE KÖTÜYE GİDİYOR”

Rusya krizinden dolayı yaş meyve ve sebze fiyatlarında fazla bir artış olmasa da başta et olmak üzere diğer gıda maddelerinin fiyatlarının sürekli arttığını belirten Kaplan, “Dünyada petrolün varil fiyatı son bir yılda 115 dolardan 35-36 dolara, hatta 14 Ocak 2016’da 30 dolara düştü. Ama Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında aynı oranda bir düşme olmadı. Petroldeki ucuzlamaya rağmen Türkiye’de enflasyon artıyor. Halkımızın ekonomik durumu kötü, her geçen günde kötüye gidiyor” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR”

SP İlçe Başkanı Kaplan, başta Gazipaşalı çiftçiler başta olmak üzere, tüm Türkiye’de çiftçilerin sıkıntı çektiğini söyledi. Çiftçinin, emeğinin karşılığını alamadığını ifade eden Kaplan; “Zor şartlar altında üretim yapan çiftçimizin girdi maliyetlerindeki yüksek rakamları dikkate alarak, maliyetleri düşürmek için özellikle mazot ve gübre fiyatlarında özel bir uygulamaya gidilmelidir. Ayakta duramadığı için bankaların kucağına ittiğiniz, haciz kıskacına soktuğunuz çiftçilerimiz ayakta duramaz ve duramıyor da. Çiftçimiz, hayvan yetiştiricimiz borç batağına itilerek, bağı, bahçesi, traktörü, tarlası hacizli bir duruma düşürülerek, çaresizlik içerisinde borcunu kapatabilmek için bir bankadan diğerine koşuyorsa, bu durumda 14 yıldan beri iktidar olanların başarısızlığındandır” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKAMIZ YOK”

Refahyol hükümetinin uyguladığı tarım ve havyacılık politikalarının mum ile arandığını söyleyen Kaplan, “Maalesef ki, milli bir tarım ve hayvancılık politikamız yok. Olmadığı içinde çiftçimiz ve hayvan yetiştiricimiz her sene kan kaybetmektedir ve yok olmaya doğru gitmektedir. Çiftçimizin emeğinin karşılığını alması isteniyorsa,  Refahyol hükümeti döneminde, Erbakan Hocamızın uyguladığı milli tarım politikalarını bir an önce hayata geçirilmelidir” dedi.