KARA KIŞ KAPIYA DAYANDI

Yeni yıla girerken, aşırı soğukların meydana geldiği ilçede, don tehlikesi nedeniyle çiftçiler yeni yılı seralarda soba başında don nöbetinde geçirdi.

2016 YILININ ilk saatlerinde tüm Türkiye’yi olumsuz hava şartları, ilçede de etkili oldu. Meteoroloji verilerine göre, 31 Aralık 2015 gecesi saat 23.00’te hava sıcaklığı 4 dereceye kadar düştü. Seralarındaki ürünlerin soğuktan donmasından endişe eden çiftçiler ise yılbaşına soba başında don nöbetinde girdi.

“BEKLEMEYE MECBURUZ”

Serdar Güneş isimli çiftçi, don nedeniyle yılbaşında yaktığı sobanın başında sabahladığını söyledi.  Güneş, “Bu yıl salatalıktan para kazanamadık. Ama ekmeğimizi çiftçilikten kazanıyoruz serada ürünlerimiz var. Ürünlerimizin etkilenmemesi için seramıza sobalarımızı yaktık. Sabaha kadar soba sönmesin diye bekleyip yakacağız. Yakmazsak tüm ürünlerimizi don yakar, beklemeye mecburuz” dedi.

“VARIMIZI YOĞUMUZU SERALARA DÖKTÜK”

Bir diğer çiftçi Hatıp Mehmet Yılmaz da dikenli salatalık ekili serada, soba başında yeni yıla girdiğini söyledi. Bu gece hava sıcaklığının -1 dereceye kadar düşeceğini söyleyen Yılmaz, “Bütün varımızı yoğumuzu bu seralara toprağa döktük. Zaten bu sene dikenli para etmedi. Bu ürünlerimizi de don vurursa biz aç kalırız. O yüzden aşırı soğuklar bitene kadar burada sobaları yakıp ürünlerimizi koruyacağız. İşimiz çok zor. Allah hepimize kolaylık versin” dedi.

FIRTINA ÇÖP TENEKELERİNİ UÇURDU

Son yılların en soğuk günlerinin yaşandığı ilçede aşırı soğuk ve fırtına dün gündüz saatlerinde de etkisini gösterdi. Gazipaşa Belediyesi’ne ait ilçe merkezindeki çöp kovaları ve tenekeleri fırtınanın etkisiyle devrildi. Rüzgar saatte 16 Km hızla eserken, aşırı soğuk ve ayaz nedeniyle vatandaşlar tatili de fırsat bilerek günü evlerinde geçirdi.

KARA-KIS-KAPIYA-DAYANDI-2