MEVSİM GEÇİŞİNE DİKKAT

GAZİPAŞA Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Fırat Köse, havaların soğumasıyla gribal enfeksiyonlara dikkat çekti ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

DÜZENLİ VE DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ

Yaz aylarının sona ermesi ve kışa girilmesi nedeniyle insan bünyesinin adapte olmaya zorlandığını belirten Köse, “Bu dönemde hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Bunun için atılması gereken en önemli adım dengeli ve düzenli beslenmektir. Havaların soğuması, okulların açılması ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması özellikle nezle grip gibi hastalıkların bulaşma ve görülme sıklığını giderek artırabilir” dedi.

“2-4 HAFTA ARASINDA VUCÜT UYUM SAĞLIYOR”

İnsan vücudunun ısı değişimlerine uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Köse, “Havaların aniden ısınıp soğuması ile ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırmaktadır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar- kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırmaktadır. Bu durum kronik rahatsızlıkları olan hastalarda daha sık görülmektedir” şeklinde konuştu. Vatandaşlara mevsim geçişlerinde hastalanmamaları için almaları gereken tedbirler hakkında uyarılarda bulunan Köse. Sözlerini şöyle sürdürdü;

“EL TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİN”

“Vatandaşlarımız öncelikle el temizliğine özen göstermelidir. Ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın, yüzünüze elinizi götürmemeye özen gösterin. Kapalı mekanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

Mevsim koşullarına uygun giyinin. Ne ince ne de çok kalın giyinmeyin. Ofislerde ve okullarda özel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat edin.

“DÜZENLİ OLARAK GRİP AŞISI YAPTIRIN”

Beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Doğru ve dengeli beslenin. Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Ortam ısısını 25 derece de tutmaya özen gösterin. Her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırın. Şeker, böbrek, akciğer hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış kişiler doktor kontrolünde zatürree aşısı da yapılmalıdır.

“DEPRESYONA GİRMEMEK İÇİN ENERJİNİZİ ARTTIRIN “

Güneş ışınlarının daha az olduğu kış ayları, depresif duyguların artmasına neden olur. Yaz mevsimi insanların rutin işlerinin azaldığı bir mevsimdir. Bu sırada gündüzler uzamış ve rutinden kurtulan insanların iş sonrası kendilerine ayırabildikleri zaman da artmıştır. Yazın yaşanan tüm bu canlanmaya karşın sonbahar ve kış döneminde tersine bir dönem yaşanır. Bu nedenle depresyona girmemek için enerjimizi artırmanız çok önemlidir. Bunu düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek, düzenli uyuyarak, yakın çevrenize ve dostlarınıza vakit ayırarak, işyerinde kısa molalar vererek, keyif alınan aktiviteleri planlayarak sağlayabilirsiniz.”