MİLLETVEKİLİ AYDIN KRİZE EL ATTI

Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde hal esnaflarıyla yapılan toplantıda konuşan Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, dikenli salatalık üreticisinin zararının giderilmesi için elinden geleni yapacağını belirtirken, sorunun zamanla aşılacağını söyledi.

MILLETVEKILI-AYDIN-KRIZE-EL-ATTI-2

ANTALYA Milletvekili İbrahim Aydın ve Atay Uslu, Ak Parti İlçe Başkanı Yakup Pişkin ile birlikte Uslu Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde hal esnaflarını ziyaret etti. Burada bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Alanya Kaymakamı ve Gazipaşa Kaymakam Vekili Hasan Tanrıseven, İlçe Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazan Durak Özçelik, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Köse, Hal Müdürü Mehmet Aykal ve hal esnafı ile ihracat firması sahipleri katıldı. Rusya ile yaşanan ihracat sıkıntılarının çözümü için görüş alışverişinde bulunulan toplantıda hal esnafı milletvekillerine bir rapor sundu. Raporda, yaşanan olaydan dolayı devlet desteği beklediklerini, zararın telafi edileceği önlemler alınmasını talep ettiler.

“SIKINTILARINIZI ANKARA’DA ANLATACAĞIZ”

Kriz sonrasında Antalya ve Gazipaşa ihracatçısının sıkıntıya girmesinden üzüntü duyduğunu belirten Aydın, “Devletimiz büyük bunu da aşacaktır” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü; “Sizleri çok önce ziyaret etmek istiyordum, ancak hükümet kurulması nedeniyle daha önce gelemedim. Sıkıntılarınızı her ortamda anlattık. Başbakanımızın talimatıyla komisyon kuruldu. Yarın saat 10.00’da Gümrük Bakanlığı’nda bu konu görüşülecek. Bunlar aşılır, moral bozukluğu yapmamak lazım. En fazla sizin zarar gördüğünüzü biliyorum. Bu sorun kısa sürede bitecek gibi gözükmüyor. Uçak düşünce Putin’in karizması çizildi. Gösteri yapması gerekiyordu, şu anda onu yapıyor. Asıl darbe turizmde yenecek, en fazla kriz Antalya’yı etkiledi. Rusya zarar görse de karizmasını devam ettirmek için devam edecek. Biz bunları aşarız. Yarın gittiğimde sizin sıkıntılarınızın hepsini anlatacağız. Bankalar güneşli havada şemsiyeyi tutar, yağmuru gördü mü bırakır gider. Raporlarımızı aldık ve ilgili tüm mercilere ileteceğiz” dedi.

“YUMURTANIN HEPSİNİ AYNI KEFEYE KOYMUŞSUNUZ”

Üreticinin ürün çeşitliliğine yönelmesi gerektiğini belirten Milletvekili Aydın, Rusya ilgili ne tarımda ne de turizmde bir plan yapılmaması gerektiğini belirterek üreticiyi ürün çeşidine yönelmeye davet etti. Milletvekili Aydın, “Ürün çeşitliliğini arttırmamız lazım, yönümüz tek bir tarafa olmayacak. Yumurtanın hepsini aynı kefeye koymuşsunuz. Önümüzdeki sene de böyle yapılmamalı. Zararınızın karşılanması lazım, borçlar ertelenmeli. Bunu bir afet olarak düşünmeliyiz. Biz 1 milyar dolarla yıkılacak bir devlet değiliz. Artı eksiye vurduğumuzda Rusya 20 milyar dolar ekside. Kısa sürede hemen çözülecek bir konu değil. Ama güçlü bir iktidar ve güçlü bir meclis var. Bu işlerin üstesinden geliriz, dünyanın sonu değil” diye konuştu.

“DESTEK VERİLMESİ GEREKİYOR”

Milletvekili Atay Uslu da konuşmasında, “Sınırlarımızı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi bir onur meselesiydi. Arkasından yaşanan sorunun en iyi şekilde çözülmesi için adım atılıyor. Tarımdaki olumsuz etkisinin en az şekilde atlatılması için kriz masası oluşturuldu. Özellikle dikenli salatalığa pazar bulunması ve destek verilmesi gerekiyor” dedi. Konuşmaların ardından ihracatçılar ve hal esnafı sıkıntılarını dile getirdi ve toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

“İNŞALLAH İHRACAT YENİDEN BAŞLAYACAK”

Kaymakam Hasan Tanrıseven de burada yaptığı konuşmada; “Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu, hafta sonu Alanya’daydı. Rus vatandaşlarla, yasancılarla görüştü, sorunların çözümü için gayret sarf ettiğini belirtti. Rus Dışişleri Bakanı’yla görüştüğünü görüşmelerin iyi geçtiğini, ancak zaman alacağını ve sonuç alacaklarını belirtti. İnşallah girişimlerle tekrar ürününüz ihraç edilecek. Sayın bakanımıza güveniyoruz” dedi.