MUHTARLARA MUBİM KOLAYLIĞI

Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği, Çörüş Mahallesi Muhtarı Rafik Akca, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafında hayata geçirilen MUBİM (Muhtarlık Bilgi Merkezi) hakkında açıklamalarda bulundu. Akca MUBİM’i kullandığını ve kullanmayan muhtarlara da kullanmalarını önerdi. Akca, “MUBİM sayesinde Antalya gidip sıra beklemek zorunda kalmıyoruz” dedi.

MUHTARLARA-MUBIM-KOLAYLIGI-2

MUBİM, Antalya sınırları içerisindeki mahalleleri yöneten 909 muhtarımızın tek noktadan tüm operasyonel ihtiyaçlarını gidermek ve tüm bu süreçlerin, karar destek mekanizmaları üzerinden ilgili tüm yöneticilerce hızlı ve etkin sonuçlandırılabilmesini sağlamaktadır. Bu altyapıyla birlikte hayata geçirilen “Muhtarlık Yönetim ve Bilgilendirme Portalı” sayesinde, muhtarlar Büyükşehir Belediyesi’ne gelmek zorunda kalmadan, Sms, e-posta, telefon veya faks yoluyla taleplerini iletebilir ve 20 saniye içerisinde kayıtlı cep telefon numarasına, başvuru kayıt nosu ve belirtilmiş ise tahmini çözüm süresini içeren mesajı sms yoluyla alabilirler. Ayrıca, AkosCep Başkanlık uygulamaları sayesinde muhtarların iletmiş olduğu talepler cep telefonu ve tablet üzerinden Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından bizzat takip edilebilir duruma gelmiştir.

Konu ile açıklama yapan Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği, Çörüş Mahallesi Muhtarı Rafik Akca, muhtarların artık Antalya’ya gitmeye, Belediyenin kapsında iki üç gün sıra beklemeye gerek kalmadığını belirtti. Muhtarları MUBİM kullanmaya davet eden Akca, “MUBİM’i benim bildiğim bütün arkadaşlar kullanıyor. Kullanmayan arkadaşlar varsa onlarında kullanmasını istiyorum. MUBİM sayesinde buradan kalkıp Antalya’ya gitmeye, Belediyenin kapsında iki üç gün sıra beklemeye gerek yok. İnternet üzerinde ve sms ile müracaat yaparak yapmak mümkün. Müracaata jet hızı ile cevap geliyor. Hizmetin olup olmayacağını ise iki üç gün içinde size bildiriyorlar” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Muhtarlık Bilgi Merkezi sistemini Türkiye’de ilk olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in başlattığını belirten Akca, “Bu süreç başladıktan sonra Türkiye geneline yayılmaya başlandı. Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarlarla yaptığı toplantılarda, Menderes Türel’in yaptığı bu projeden bahsederek, projenin önemine değindi. Cumhurbaşkanımızın da önerisi ile Türkiye geneline MUBİM yayılmaya başlandı” dedi.

“İYİ NETİCELER ALINIYOR”

MUBİM üzerinden müracaatları olduğunu belirten Akca, “MUBİM sayesinde iyi neticeler alınıyor. Bu sisten üzerinde üzerinden üç tane müracaat yaptım. Sulama suyu projemizin inşallah mart ayında ihalesi yapılarak inşaat başlayacak. Bu projenin maliyeti yaklaşık 80 bin TL civarında. Aynı şekilde İnal Mahallesi Muhtarı Muzaffer Çetiner’de MUBİM’i kullanıyor, onunda yaklaşık 150 bin TL’lik bir sulama suyu projesi var. MUBİM sayesinde Antalya’ya gitmeden mahallelerimize hizmet getirebiliyoruz. Bu sistemi kullanmayan arkadaşlara, kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

MALZEME İSTEKLERİ İLK SIRADA

Muhtarların MUBİM’den istenilen taleplerin ilk sırasında malzeme ihtiyacı geldiği öğrenildi. Mezarlık bakım onarım yapımı, yol bakım onarımı, sıcak asfalt, içme suyu, tarımsal sulama, kanalizasyon alt yapı isteği, otobüs durak talebi, köprü menfez yapımı, mezarlık temizliği, içme suyu şebeke yapımı, yağmur suyu drenaj hattı, park yapımı, muhtar evi, mahalle yol yapımı, okul bakım onarımı, çevre düzenlemesi, yoksulluk yardımları, kaldırım onarımı, kavşak düzenlemesi, nazım imar planı isteği gibi talepler MUBİM’ sistemine gelen isteklerin başında yer alıyor. Ayrıca MUBİM’e istek ve taleplerin dışında teşekkür dilekleri de geldiği öğrenildi.