MUHTARLARA SÜRPRİZ ZİYARET

Türkiye Muhtarlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz ve yönetimi, dün saat 11.00’de Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları derneğini ziyaret etti. Yılmaz yeni kurulan Türkiye Muhtarlar Derneği Antalya Şubesi için Gazipaşalı muhtarlardan destek istedi.

MUHTARLARA-SURPRIZ-ZIYARET-2

TÜRKİYE Muhtarlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, 11 kişilik kurucu üyeleri ile birlikte Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları derneğini ziyaret etti. Dün saat 11.00’de gerçekleşen ziyarette Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı ve Çörüş Mahallesi Muhtarı Rafik Akca, misafirlerini kapıda karşıladı. Ziyarete Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz’ın yanı sıra; Serik Mevcut Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Şahin, Korkuteli Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Uysal, Muratpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan ve Alanya Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Yüksel de katıldı.

“AMACIMIZ BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞU OLUŞTURMAK”

Antalya’da bulunan 19 ilçe ve 909 muhtarlığın tamamını içine alacak bir sivil toplum kuruluşu oluşturmak istediklerini belirten Yılmaz, Gazipaşa’daki muhtarlardan bu kuruluşa destek olmaları için geldiklerini belirtti. Yılmaz, “Antalya’da bulunan 19 ilçemizde 909 muhtarımız var ama üzülerek belirtiyorum, Antalya Muhtarlar Şubesi’nin 127 üyesi var. 782 muhtarımız seçilmiş olmasına rağmen, bunlar üye değil. Biz bu eksikliği gördük ve bir dernek kurmak için adım attık. Amacımız, 19 ilçe ve 909 muhtarlığın tamamını içine alacak bir sivil toplum kuruluşu oluşturmak” dedi.

“MUHTARLAR OLARAK BİZDE BİR KURUMUZ”

Muhtarlar olarak, haklarının savunulması için bir oda ya da dernek olması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Her odanın veya derneğin, mensup olduğu bir başkanı vardır. Onlar ne yapar? Mensup olduğu odanın ve derneğin haklarını savunur. Muhtarlar olarak bizde bir kurumuz. Antalya’da muhtarlar olarak örgütlenmemiz lazım. Biz genel başkanımızla görüştüğümüz zaman, Antalya’da o da bir araştırma yapmış. Bizim üzerimize karar kılmışlar. Burada bir eksiklik vardı ve Antalya Şubesini kurmak için yetki aldık. 7 Ocak 2016 tarihinde Antalya Muhtarlar Şubesi’ni kurduk. Hemen ilçelerimizi ziyaret edip üye kayıtlarına başladık. Şu anda 3 yüzün üzeride kaydımız var. Kuruluşumuzun amacı haklarımızı savunmak. Peki haklarımız nelerdir? Federasyon Başkanımız Ramazan Özünal’ın 26 maddelik muhtarlarla ilgili bir beyanları vardı. Bu beyanları gerekli mercilere gönderdi” diye konuştu.

“BİR CEBİMİZE GİRİYOR BİR CEBİMİZDEN ÇIKIYOR”

Emekli olamayan muhtarların maddi anlamda sıkıntı çektiğini belirten Türkiye Muhtarlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, “Muhtarlar olarak en büyük sorunumuz; emekli olmayan muhtarlarımız var. Bunlar 600 TL civarında Bağ-Kur primi yatırıyor. Biz bütün masraflarımızı kendimiz karşılıyoruz. Emekli olmayan arkadaşlarımız bir de bu masrafların üstüne 600 TL Bağ-Kur primi yatırınca sıkıntıya giriyoruz. Aldığımız para bir cebimize giriyor bir cebimizden çıkıyor. Bizim mücadelemizde birinci maddemiz bu. Bunların devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR DİĞER AMACIMIZ BİRBİRİMİZİ TANIMAK”

Kuruluşlarının bir amacının da muhtarların birbirini tanıması olduğunu belirten Yılmaz,

“Eskiden muhtarlar sokakta yan yana yürürken birbirlerini tanımıyordu. Kuruluşumuz sayesinde Kaş’tan Gazipaşa’ya birçok muhtar bir birini tanıyacak. Bir samimiyet ve arkadaşlık ortamı olacak. Kuruluş olarak muhtarlara, Muhtar Kartı çıkartacağız. Toplantı ve seminerlerde ekstradan yaptığımız yaka kartları sayesinde birbirimizle daha samimi olacağız” şeklinde konuştu.

MUHTARLARA-SURPRIZ-ZIYARET-3