UKOME SON KEZ BİLGİLENDİRDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) 14 ilçede öğrenci ve personel taşıyan C plakalı araçlara dair son kez bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda şoför esnafının soruları yanıtlandı. Tahdit için başvurular 31 Mart’ta sona eriyor.

UKOME-SON-KEZ-BILGILENDIRDI-2

BÜYÜKŞEHİR Belediyesinin merkez dışındaki 14 ilçesinde faaliyet gösteren servis araçlarına getirilecek tahditle ilgili Gazipaşa’da son kez bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı, Gazipaşa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa Hizmet Birimi Şube Müdürü Hasan Zeyni Çelik ve Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Şahin ile servis araçları sahipleri katıldı. Toplantıya Şoför esnafı yoğun ilgi gösterdi.

BAŞVURU ÖNCESİ SON KEZ BİLGİLENDİRME YAPILDI

Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay, servis araçlarına getirilen tahdidin araç sahiplerine getirdiği avantajları anlattı. 30 Mart 2014’ten önce servis aracı olan ve bunu belgeleyen kişilerin tahdit için müracaat edebileceğini belirten Atalay, önümüzdeki süreçte plakası tahditli olmayan taksiler için de ilçelerde benzer bir çalışmayı yapacaklarını söyledi.

PLAKALARA VERASET SİSTEMİ

Tahdidin taşımacı esnafının haklarının korunması için alınmış tedbirlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Atalay, “Tahditli plaka artık sizlerin mülkiyetine geçmiş bir plaka olacak.  Tahditli C plaka alan araçlarınız veraset yoluyla babadan çocuklarına da devredilebilir bir mülk haline geliyor. Bu işi yapan esnaflara, bu tahditli plakaların verilmesi büyük bir şans. Bu şansı da Menderes Türel Başkanımım talimatıyla, siz esnaflarımızın haklarını korumak ve taşınacak öğrenciyle personelin taşımalarını yerindeki esnafın yapması sebebiyle gerçekleştiriyoruz” dedi.

“C PLAKA ŞARTI İSTEYECEĞİZ”

Personel ve öğrenci taşımacılığının mutlaka C plakayla yapılması gerektiğini vurgulayan Atalay, “C plakayı dağıttığımızda, gerekli yerlere yazı yazacağız. Bundan sonra personel ve öğrenci taşımacılığının mutlaka C plakayla yapılmasını, açılacak ihalelerde C plaka şartı araması isteyeceğiz. Böylelikle Gazipaşa’nın öğrenci ve personel taşıma işini yine Gazipaşa’da çalışan sizlerin eliyle yapılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“BİZ ARAÇLARI İHALE EDECEĞİZ”

C plaka için Gazipaşa’da ikamet eden kişilerin bulunduğu yerden başvuru yapacağını belirten Atalay, “Gazipaşa da ikamet eden kişiler bu işe müracaat edebilecek. Böyle bir şart aradık, çünkü ilçelerimizdeki esnafı korumaya çalışıyoruz. Dışarıdan bir insan gelipte, buradan C plaka tahdidi içine giremez.  Bundan sonra bir servis aracı ihtiyacı olduğunda, odalarınız bu talebi bize yapacaklar.  Biz araçları ihale edeceğiz, açık arttırma usulüyle fiyatı yükselterek bu plakaları vereceğiz. Şimdi mevcutta çalışan yıllardır bu işi yapan esnafımızı korumak üzere ihale yapmadan belli bir bedel karşılığında plakalarınızı tahdide çeviriyoruz” diye konuştu.

“RANTI ENGELLEMEK İÇİN 30 MART’I BELİRLEDİK”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay, “Geçiş süreci olduğu için ve yeni yasanın uygulanması konusunda, biz gerçekten hak sahipleriyle rant peşinde olanları ayırt etmek için 30 Mart 2014’ü belirledik. Maalesef ki böyle bir miladi tarih belirlemek zorundaydık. Bu tarihi de tek başına belediye olarak almadık, bütün oda başkanlarımızı topladık, bir ortak karar verme durumunda kaldık” dedi.

“D4 İLE C PLAKA ARASINDA SEÇİM YAPIN”

Servis aracı sahiplerinin, D4 ile ilgili soruları hakkında da bilgiler veren Hülya Atalay, “Bizim çalışma sistemimizde D4 ile öğrenci taşınması yasak. Bunun yapılmaması gerekir. Bunu yapan esnaflarımız olduğunu bildiğimiz için biz şöyle bir imkan tanıdık. D4 belgesi ile ya toplu taşıma yapsın, ya da toplu taşımadan vazgeçip C plaka alsın. Bir araçla bir iş yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

UKOME-SON-KEZ-BILGILENDIRDI-3