“ÖĞRENCİLERİMİZİ İSTİKLÂL MARŞI RUHUYLA YETİŞTİRECEĞİZ”

TÜRK Eğitim-Sen Gazipaşa Temsilciliği yönetim kurulu üyesi Yakup Dağtekin, İstiklal Marşı’nın kabulünün 95. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. İstiklal Marşı’mızın Meclis’te kabul edilmesinin üzerinden 95 yıl geçtiğini hatırlatan Dağtekin, “Türk milletinin, bağımsızlığına ve varlığına musallat olan güçlere karşı gösterdiği muhteşem mücadelenin mısralarda somutlaşması ve sahip olduğu kararlılığın cihana ilanı İstiklal Marşı’mızın eşsiz seslenişiyle gerçekleşir” dedi.

“HER MISRASI EŞSİZ BİR ESER”

İstiklal Marşı’nın her mısrasının eşsiz bir eser olduğunu dile getiren Dağtekin, “Her mısrasında Türk Milletinin milli ruhunun, asla esir alınamayacağının ve Türk vatanının teslim edilemeyeceğinin tüm dünyaya ilanı olan İstiklal Marşı’mız alelade bir şiir olmaktan uzak, Türk Milletinin bütün değerlerini muhafaza eden, hiç unutulmaması gereken millet olma şuurunu da içerisinde barındıran; vatan şairimizin kahraman ordumuza ithaf ettiği ve milletimize hediyesi olan eşsiz bir eserdir. İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ise milli ve manevi anlayışı çağdaş düşünceyle yoğuran ve hepimizin örnek  alması gereken düşünce insanıdır. Mehmet Akif Ersoy bu marşla milletimizin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak tüm ulusun hislerine tercüman olmuştur” diye konuştu.

“MARŞI’MIZIN KABULÜNÜN 95. YILINI KUTLUYORUZ”

İstiklal mücadelesini her nesillere öğretmenin bir vazife olduğunu belirten Dağtekin, “Türk Milleti esaret zincirlerinden kurtulacağı, yeniden şaha kalkacağı günleri beklerken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki hürriyet âşıkları, bağımsız Türk vatanına yeniden sahip olmak için toplumun tüm dinamiklerini bu marşla beraber harekete geçirmişlerdir. Korkma! Diyerek başlayan dünyada başka bir milli marş yoktur. Bu hitapla başlamanın derin bir anlamı ve ulvi bir hedefi vardır. İstiklâl Marşı, Cumhuriyetimizin temelinin de atıldığı bir iman, vatan, cesaret ve kahramanlık ruhudur. Marşımızın yazıldığı şartları ve istiklâl mücadelemizi nesillerimize öğretmek hem anne babanın hem de Türk Milli Eğitimi’nin en temel vazifesidir. Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal’in izinden yürüyen bizler, öğrencilerimizi İstiklâl Marşı ruhuyla yetiştireceğimizi, onlara hiçbir şartta hiç kimseden korkmamayı, iman dolu göğüsle mücadele etmeyi öğreteceğimizi açıkça ilan ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 95. yılını kutluyor; Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz” şeklinde konuştu.