SİVRİSİNEKLE BİYOLOJİK MÜCADELE

Antalya Büyükşehir Belediyesi, artık Gazipaşa’da sivrisinekle mücadelede yeni bir dönem başlattı. Çevre dostu olan sivrisinek balıklarıyla biyolojik mücadelenin startını veren İlaçlama ekiplerinin hedefinde ilçe halkının sorunsuz bir yaz sezonu geçirmesini sağlamak var.

SVRSNEKLE-BYOLOJK-MCADELE-2

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı ve İlaçlama Birimi, Gazipaşa’da su birikintisi olan yerlere, sulama havuzlarına, göletlere, bataklıklara ve tarımsal amaçlı kuyulara sivrisinekle mücadelede yeni uygulamaya koyduğu balıkları bırakıyor. Gerçek adı Gambusia Affinis olan sivrisinek balığı, lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balığı türü. Sivrisinek balığı, sivrisinekle mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor.

“BALIKLAR, LAVRALARDAN BESLENİYOR”

Konu hakkında açıklama yapan Gazipaşa Hizmet Birimi Şube Müdürü Hasan Zeyni Çelik, balıkların sivrisinek larvalarıyla beslendiğini dile getirdi.”Ekiplerimizin Gazipaşa’da yeni uygulamaya koyduğu balık, aynı zamanda sivrisinek düşmanı olarak da biliniyor. Bırakıldığı ortama kısa sürede uyum sağlayarak sivrisinek larvalarını yiyen balıklar, yine kısa sürede üreyerek daha çok larvaya ulaşabiliyor” dedi.

“BİYOLOJİK MÜCADELENİN EN ETKİN YÖNTEMLERİNDEN BİRİSİ”

2’si mühendis 30 kişilik dev kadrosuyla Gazipaşa’da ummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirten Çelik, “Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı ve İlaçlama Birimi, ilçenin tüm mahallelerinde sinekle mücadele çalışmalarını ara vermeksizin sürdürüyor. Biyolojik mücadelenin en etkin yöntemlerinden birisi olan sivrisinek balığını da Gazipaşa’da uygulamaya koyan ekiplerimiz, ilçe genelindeki tarımsal kuyular, deniz ve akarsularla bağlantısı olmayan göletler ve sulama havuzlarına bu balıkları bırakarak etkin bir mücadele sergiliyor” diye konuştu.

MÜCADELE EN ÜST SEVİYEDE TUTULUYOR

Yine ilçede haşereyle mücadeleyi entegre bir program çerçevesinde yürüten Çevre Sağlığı ve İlaçlama Birimi, fosseptik çukurlarını, kanalizasyon ve havuzları ilaçlamaya devam ediyor. Sivrisinek, karasinek, bit, pire, kene, hamam böceği, fare ve benzeri vektör popülasyonlarının halk sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulabilmesi için mücadeleyi en üst seviyede yürüten ekipler, çevrede atıl vaziyette olan araç lastiklerini de toplayarak sivrisinek larvalarının üremesine engel oluyor.

SVRSNEKLE-BYOLOJK-MCADELE-3