ORMANCILAR SEMİNERDE BULUŞTU

ANTALYA Orman Bölge Müdürlüğünce kolluk kuvveti orman muhafaza memurları ve kolluk amirleri Orman İşletme Şeflerine yönelik eğitim semineri dün Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) meclis salonunda yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü’nün talimatları çerçevesinde yapılan eğitim toplantısına; Alanya ve Gazipaşa İşletme Müdürleri, İşletme Müdürlükleri’nde görevli Müdür yardımcıları, Orman İşletme Şefleri ve orman muhafaza memurları katıldı.

ORMANCILAR-SEMINERDE-BULUSTU-2

Seminer,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra başladı. Seminerin ev sahipliğini Alanya Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı yaptı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Alanya Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, 1839 Yılında kurulan Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) temel misyonunun; Orman ve orman kaynaklarını her türlü tehlikelere karşı korumak, doğaya yakın bir anlayışla geliştirmek, ekosistem bütünlüğü içinde ve topluma çok yönlü sürdürülebilir faydalar bağlamak olduğunu belirtti.

Yıkıcı konuşmasında şu ifadelere yerdi: “Ormanların geliştirilmesi/genişletilmesi ve orman kaynaklarından sürekli ve çok yönlü faydalanmanın sağlanması ormanlarımızın etkin korunmasına bağlıdır. Bunun için OGM 6831 sayılı orman kanunun 77/1 maddesine göre kolluk kuvveti sayılan Orman Muhafaza Memurları ve Kolluk amiri Orman İşletme Şeflerini Ormanların Kanun Dışı Müdahalelerden Korunması Esasları, orman suçları ile ilgili takip ve soruşturma yöntemleri, davranış modelleri, iletişim ve halkla ilişkiler konularında eğitime tabi tutulması kararlaştırmış ve teşkilatımıza uygulamanın yapılması için talimat verilmiştir. Bizler bu çerçevede burada bulunmaktayız.”

“ALANYA’NIN YÜZDE 61’İ DEVLET ORMANIDIR”

Devlet ormanlarında tüm tasarruf hakkının orman kanununa göre Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu belirten Yıkıcı, “Koruma faaliyeti de bu kapsamdadır. Alanya İlçemizin yüzde 61’i devlet ormanıdır ve Alanya Orman İşletme Müdürlüğümüzün bünyesindeki 8 koruma ekibinde görevli 28 adet orman muhafaza memuru tarafından 7/24 korunmaktadır. 2015 Yılında Alanya’da 19 kesme, 5 nakil, 1 bulundurma, 19 açma ve 22 işgal faydalanma olmak üzere 66 orman suçu tespiti yapılmış ve adli mercilere intikal ettirilmiştir” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ DUYARLI VE DİKKATLİ OLSUN”

Ormanlık alanlara çöp ve moloz dökenlere karşı gerekli yasal işlemler yapıldığını vurgulayan Yıkıcı, vatandaşlardan daha duyarlı ve dikkatli olmalarını istedi. Yıkıcı, “Alanya Orman İşletme Müdürlüğü olarak bilinen orman suçlarının yanında mesire yerleri, maden sahaları, özel ağaçlandırma sahalarının korunmasına da büyük önem veriyoruz. Açma suçlarının önlenmesi de çok önemli ayrıca, ormanlık alanlara çöp ve moloz dökenlere karşı gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Yargıtay kökleşmiş içtihatlarına göre çöp ve moloz dökmek 6831 sayılı orman kanunun 93/1 maddesine göre işgal ve faydalanma suçu sayılmaktadır. Kolluk kuvvetlerimize bu yönde yazılı talimat verilerek ekiplerimiz uyarılmıştır. Vatandaşlarımızı da bu konuda duyarlı ve dikkatli olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“MÜCADELEDE KARARLIYIZ”

Orman suçları konusunda mücadelede karalı olduklarının altını çizen Alanya Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, “Son dönemde artan bu suçla mücadelede kararlıyız. Ormanlık alanlara çöp ve moloz dökenler hakkında yasal işlem yapılarak adli makamlara dava açılması için bildirilmekteyiz. Aynen orman yangınlarında olduğu gibi orman suçlarını önleyici tedbirlerin alınması, hızlı, etkin ve zamanında müdahalenin yapılması, sorunun çözümü ve ormanlarımızın koruması için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Programa katılan herkese teşekkür eden Yıkıcı, “Antalya Milletvekilimiz Sayın İbrahim Aydın toplantımıza teşrif ederek meslektaşlarımızın orman haftasını tebrik ederek katılımcılara hitap etti. Milletvekili Sayın İbrahim Aydın katılımcıların ve bizlerin ‘Orman Haftası’nı tebrik etti.  Kendisine bizleri onurlandırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Eğitimiz için bizlere salon tahsisi yapan ALTSO başkanı Sayın Mehmet Şahin ve yetkililere çok teşekkür ediyorum” dedi.

ORMANCILAR-SEMINERDE-BULUSTU-3