ŞOFÖRLERE PLAKA BİLGİSİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) servis araçlarına getirdiği C plaka şartıyla ilgili dün Gazipaşa’da toplantı düzenlendi.

UKOME servis araçlarına getirdiği C plaka şartıyla ilgili dün Gazipaşa’da servis şoförlerine bilgi verdi.  Toplantı, dün saat 10.30’da S.S.Gazipaşa Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kredi Kooperatifi’nde yapıldı. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Gazipaşa Hizmet Birimi Şube Müdürü Hasan Zeyni Çelik, Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kredi Kooperatif Başkanı Mustafa Şahin ve Gazipaşa Şoförler Odası Başkanı Hasan Tuncel, servis aracı sahiplerine C plakalarla ilgili bilgiler verdi. Öğrenci ve kurum ya da kuruluşlara taşımacılık yapan minibüslere C plaka verileceği ve C plaka alacak olan servislerin yeni yılın ilk 3 ayı içinde plaka değişimi yapması gerektiği açıklandı.

SOFORLERE-PLAKA-BILGISI-2

“ONA SİZ KARAR VERİN”

Hem yolcu taşımacılığı, hem de personel servisçiliğinin aynı anda yapılmasının imkansız olduğunu söyleyen Çelik, “Öğrenci mi yolcu mu taşıyacaksınız ona siz karar vereceksiniz. D plaka ile yolcu taşımayacağını belirten bir taahhütname imzalayacaksınız. Ondan sonra D plaka iptal oluyor. Personel servisi ya da öğrenci servisi taşımacılığı hangisini tercih ederseniz onu yapacaksınız” dedi.

“30 MART GEÇTİĞİ TAKDİRDE İTİRAZ SÜRESİ YOK”

C plakaya geçişte önceliğin mevcutta bu işi yapanlarda olduğunu söyleyen Çelik, araçlarda yaş sınırının 12 olduğunu ifade etti. C plakaya geçecek olan araç sahiplerinin dosyalarını hazırlayarak Büyükşehir’e teslim etmeleri gerektiğini söyleyen Çelik, “Burada istenilen belgeleri eksiksiz vereceksiniz. Eksik belge verdiğiniz takdirde hakkınızı kaybediyorsunuz. Belki önemsemiyor olabilirsiniz ama 30 Mart’a kadar süre verildi. 30 Mart geçtiği takdirde itiraz süresi yok, eksik evrak verdim geri alıp tekrar vereyim de yok. Şuanda 1,5 ay gibi bir süre var. Bunu iyi kullanın, belgelerinizi hemen hazırlayıp teslim edin” diye konuştu.

BELGELERİ EKSİKSİZ GETİRİN

C plakaya geçiş için gerekli olan belgeleri açıklayan Çelik, “D2 ve D4 belgesini iptal edeceğine dair taahhütname, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi fotokopisi,  gerçek kişi tüzel kişi yetkilisine ait adli sicil kaydı, ilgili odadan mesleki faaliyetini gösterir belgenin aslı, ikametgah belgesi aslı, vergi levhası fotokopisi, vergi görüntüleme belgesi, tüzel kişiler şirket yetkilisi imza beyannamesi ya da şirket adli sicil gazetesi, servis taşımacılığı yaptığını kanıtlar resmi özel kurum ve kuruluşlarla yaptığı sözleşmenin aslı veya noter onaylı örneği, motorlu taşıtlar trafik ve tescil belgesi fotokopisi, UKOME genel kurulu kararını okudum imzaladım şeklinde yazı dosyaya konulacak” dedi.

“ÜCRETLER İLÇELERİN DURUMA GÖRE BELLİ OLCAK”

Ücret hakkında net bir bilgi olmadığını belirten Mustafa Şahin, “Hak edenler hak ettikten sonra zaten duyuru yapılacak. Antalya’da yapılan toplantıda ücretlerin ilçelerin durumuna göre belirleyeceği söylendi. Bir Alanya veyahut merkez gibi olmayacak.  Gündoğmuş ve Gazipaşa’da biraz daha düşük olacağını ima ettiler” ifadelerini kullandı.

SOFORLERE-PLAKA-BILGISI-3