SURİYELİLER ÇÖPTEN YİYECEK TOPLUYOR

Suriye’deki savaştan kaçarak ilçeye gelen Suriyeliler’in kamplarına dönmeme ısrarları devam ederken, Suriyeli kadınlar çocuklarıyla birlikte ilçenin birçok yerinde dilenmeye ve çöp kutularından yiyecek toplamaya başladı.

SAVAŞTAN kaçıp Türkiye’deki kamplarda yaşam alanları kurulan Suriyeliler, çöpten yiyecek toplamayı ve dilenmeyi kamplarda yaşamaya tercih ediyor.

ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE DİLENİYORLAR

İlçede bulunan Suriyeliler, günübirlik tarım sektöründe, sebze halinde ve tarım alanlarında çalıştırılmaya devam ediyor. Son günlerde ise Suriyeli kadınlar ve çocukların dilenmeye başlaması dikkat çekiyor. Erkekler dilenirken görülmezken, oldukça sağlıklı oldukları görülen Suriyeli kadınlar, yanlarına yaşları 5 ila 12 civarında birkaç çocuk alarak sokaklarda dileniyor. Tüm dilenciler gibi, onlar da vatandaşın manevi duygularını sömürüyor.

ÇÖPLERDEN YİYECEK TOPLUYORLAR

Bazı Suriyeli kadınlar ise yine çocuklarıyla çöp kutularından yiyecek topluyor. Halkın bakış açısı Suriyelilere karşı olumsuz, Suriyelilerin kendileri için ayrılan kamplara dönmelerini istiyor. Vatandaşların bir kısmı ekonomisi kötü giden ilçede Suriyelileri ilçenin ve ülkenin sırtında kambur olarak görüyor. Bazı vatandaşlar ise Suriyelilere istihdam sağlıyor ve evlerini kiraya veriyor.

UCUZ İŞGÜCÜ CAZİP GELİYOR

Antalya Valiliği, geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir genelgeyle tüm Suriyelilerin ait oldukları kamplara dönmeleri veya gönderilmeleri konusunda hassasiyet gösterilmesini bildirmişti. Dolayısıyla ilçemizde de aynı yönde bir eğilim mevcut. Ancak Suriyeliler, tarım alanlarında ve sebze halinde çalıştırılmaya devam ediyor. İlçede bir işçi günlük 35-40 TL yevmiye alırken, Suriyeliler 20 TL’ye çalıştırılıyor. Bu da bazı işverenlere cazip geliyor ve Suriyelileri çalıştırmayı tercih ediyorlar.

“ÇOCUKLARIYLA DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPIYORLAR”

Suriyelilerin dilencilik yapmasına tepki gösteren vatandaşlar, bu durumdan rahatsız olduklarını söyledi. Suriyelilerin devletin onlara sağladığı imkanı beğenmeyip ilçeye gelmelerine anlam vermediklerini belirten vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte duygu sömürüsü yaparak dilendiklerini söylüyor.

KAYITLARA GÖRE İLÇEDE 94 SURİYELİ YAŞIYOR

İlçe Emniyet Müdürlüğü resmi kayıtlarına göre ilçede 94 Suriyeli bulunuyor. Ancak sayının 500 civarında olduğu tahmin ediliyor. Tarım sektöründe bugüne kadar çalışan ve sorun çıkarmadan yaşamlarına devam eden Suriyelilerin çoğunluğu ilçe halkı tarafından biliniyor.  Ancak son günlerde sıkça görülmeye başlanan dilencilik yapan Suriyelilerin ilçe dışından geldikleri tahmin ediliyor.

SURIYELILER-COPTEN-YIYECEK-TOPLUYOR-2