BELEDİYEDEN SAĞLIKLI YAŞAM ATAĞI

Gazipaşa Belediyesi’nin katkıları ile 20 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te Diyetisyen Merve Ersoy Çetin’in konuşmacı olarak katılacağı ‘Popüler Diyet ve Etkileri’ konulu bir konferans yapılacak. Konferans Gazipaşa Belediye Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak.

BELEDIYEDEN-SAGLIKLI-YASAM-ATAGI-2

GAZİPAŞA Belediyesi, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmenin önemi ile ilgili, 20 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te Diyetisyen Merve Ersoy Çetin’in konuşmacı olarak katılacağı ‘Popüler Diyet ve Etkileri’ konulu bir konferans yapılacak. Konu hakkında açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Merve Hanım’ın eşliğinde yapılacak olan Konferansların tamamen ücretsiz olduğunu belirtti, Kaya, “Artık yaz aylarına yaklaşıyoruz, bu günlerde internetten alınan ilaçlar ve diyet dönemi başladı. Bu konferansımızda ilaçlar ve diyetin yan etkileri ile ilgili vatandaşlarımızı aydınlatmaya çalışacağız. Bundan sonra, sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin önemi ile ilgili her ay planladığımız bir konu üzerinde konferans vereceğiz. Bunun ilkini 20 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te yapacağız. Bu ayki konumuz ‘Popüler Diyet ve Yan Etkileri’ Merve Hanım bununla ilgili güzel bir çalışma yaptı” dedi.

“HER AY BİR KONU ÜZERİNDE DURACAĞIZ”

Yapılacak olan konferanslarda her bir konu üzerinde duracaklarını belirten Kaya, “Bu çalışmalarımız gelecek aylarda da devam edecek. Her ay bir konu üzerinde duracağız. Merve Hanım bu hafta İlaçlar ve diyetlerin yat etkileri ile bir açıklama yapacak. Hatta gelecek ayki konumuzda belli, gelecek ay ‘Hamile ve Lohusa Kadınlarda Beslenme’ konusu üzerinde bir çalışma hazırlayacağız. Bu şekilde bir planlamamız var inşallah halkımıza faydalı olur” diye konuştu.

“AMACIMIZ HALKI AYDINLATMAK”

Yapılacak olan konferanslarda sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konusunda vatandaşları aydınlatma amacında olduklarını belirten Diyetisyen Merve Ersoy Çetin, bu ayki programda popüler diyet üzerinde duracaklarını belirtti Çetin, “Mesela bir ayda 15 kilo verdiren diyetlerin zararları nedir? Kullanılabilecek diyetler var mı onları anlatacağız. Kişiye göre normal ideal bir beslenme nasıl olur, onu anlatacağız. İdeal kilo verimi nedir? Nasıl yapılır? Nasıl ölçülür? Bunları vatandaşlara aktaracağız. Bir ayda 30 kilo vermek neden zararlı bu konular üzerinde duracağız. Sonrasında da bu diyetlerin sağlıklı olanı ne? Bunlar üzerinde duracağız. Popüler diyetlerden olan; Karatay Diyeti ve Dukan Diyeti ve benzeri gibi diyetler üzerinde duracağız. Bunlardan bir sürü var ama ben bilimsel olanlar üzerinde duracağım. Burç diyeti, kan diyeti gibi bir sürü diyet çeşidi var bunlar doğru mu? Ne kadar doğru? Ne kadarı kullanılabilir? Hangi durumlarda kullanılabilir? Kullanılırsa ne olur bunları anlatacağız” şeklinde konuştu.

Yapılacak olan konferanslara Gazipaşa halkını davet eden Diyetisyen Merve Ersoy Çetin, “konferansların çok faydalı olacağını düşünüyoruz, katılım iyi olursa iyi olursa bundan sonraki programlara psikolog ve spor hocaları da getirebiliriz” dedi.