CHP’Lİ KADINLARDAN 8 MART ÇELENGİ

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Tören dün saat 16.00’da yapıldı. Düzenlenen törene,  CHP’li kadınların yanı sıra bazı partili erkeklerde katılarak destek verdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP Gazipaşa Kadın Kolları Başkanı Huriye Tunç Atatürk Anıtı’na çelengi koydu.

“EMEKÇİ KADINLARIMIZI SELAMLIYORUZ”

Çelenk sunma merasiminin ardından, CHP’li Serpil Daş, bir basın açıklaması yaptı. Daş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün dünyanın kadınlar günü olarak kutladığı, bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız, kutladığımız 8 Mart. 8 Mart’ın tarihi kökenine de atıf yaparak, 1857 yılının 8 Martı’nda daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayıları 40 bini bulan emekçi kadınlarımızı şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sırasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.”

DAŞ, ATATÜRK’Ü ÖRNEK GÖSTERDİ

CHP’li Serpil Daş, “Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanımı yasama dönemi açılış nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlıyoruz” dedi.

“ÖZGECAN YASASI BİRAN ÖNCE ÇIKMALI”

Özgecen Yasası’nın biran önce TBMM’nden çıkmasını istediklerini söyleyen Daş, “9 Mart’ta Türkiye genelindeki bütün kadınları haksızlığa, hukuksuzluğa, şiddete kurban ettiğimiz tüm kadınlar için saat 13.00-16.00 saatleri arasında oturma eylemine davet ediyoruz. Birlikteysek güçlüyüz, sen yoksan bir kişi eksiğiz” diye konuştu.

“İNSANA İNSAN GİBİ DEĞER VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Huriye Tunç ise, “Biz kadınlar özgürlüğümüze düşkün bireyler olarak insana insan gibi değer verilmesini istiyoruz. Kadın erkek ayrımı yapılmadan namusumuzla, şerefimizle yaşamanın hakkımız olduğuna inanıyoruz. Tüm dünya kadınlarının Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz” dedi.

CHPLI-KADINLARDAN-8-MART-CELENGI-2