“GELİN SIKINTILARI BERABER ÇÖZELİM”

Gazipaşa Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse, esnafın yazarkasa pos cihazlarından dolayı yaşadıkları sıkıntıları değinerek, “Gelin sıkıntıları beraber çözelim” diye esnafa seslendi. Son günlerde seyyar satıcılarla mücadele ettiğini söyleyen Köse, Gazipaşa halkı ve Gazipaşa Esnafına seyyar satıcılardan alışveriş yapmayın uyarısında bulundu.

YENİ dönemde kullanılacak olan yazarkasa pos cihazlarını kullanmakta zorluk çeken esnafa seslenen Gazipaşa Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse, “Gelin sıkıntıları beraber çözelim” dedi. Son dönemde seyyar satıcılarla mücadele ettiğini belirten Köse, Gazipaşa halkı ve esnafına seyyar satıcılardan alışveriş yapmayın uyarsında bulundu. Yazarkasa pos cihazlarında sıkıntılar olabileceğini söyleyen Köse, “Gelen yazılımlarda bir eksikler olabilir. Bu eksiklikleri karşılıklı konuşarak çözmemiz lazım” diye konuştu.

“CİHAZI SATAN ÖĞRETMEK ZORUNDA”

Yazarkasa pos cihazını satan esnafımız her kimse, esnafa bunu açıklamak zorunda diyen Köse, “Esnaf bir kerede sorsa 20 defada sorsa, satıcı bunu öğretmek zorunda. Cihazı satan esnafımız, diğer esnafımıza bunu öğretecek. Yazılım içresinde eksik yazılımlar varsa, esnafımız diğer esnafımızla görüşüp bu sıkıntıyı gidermek zorunda” dedi.

“GAZİPAŞA ESNAFLAR ODASI AİDAT TOPLAMA YERİ DEĞİLDİR”

Esnaf Odası olarak yaşanan sıkıntılar karşısında esnafın yanında olduğunu belirten Köse, “Gazipaşa’nın en uzak mahallesindeki esnafım ben bunu öğrenemedim derse, odamızı arasın, biz ona gereken yardımı yapmaya hazırız. Kaledran’dan, Kahyalar’daki esnafımıza kadar, birebir biz ayağına kadar hizmet götürmeye kararlıyız. Gazipaşa Esnaflar Odası aidat toplama yeri değildir. Esnafımızın her türlü sıkıntısına biz yardımcı olmak zorundayız. Biz esnafımıza söz verdik. Yaşanan sıkıntılar için ilgilenmeye hazırım. Esnafımız beni ve Esnaf Odası’nı dilekleri saatte arayabilirler.  Esnafımızın 7/24 hizmetindeyiz” şeklinde konuştu.

“GAZİPAŞA HALKI KENDİ ESNAFINA SAHİP ÇIKSIN”

Zorunlu olmadıktan sonra Gazipaşa esnafı dışında başka yerlerden alış veriş yapılmasın diyen Köse, “Gazipaşa halkı kendi esnafına sahip çıksın. Önce esnafına sorsun, onlarda yoksa başka marketten alışveriş yapsın. Çünkü sokağın güvenliği sokak bakkalında sorulur. Akşamüstü evine giderken paran olmasa ekmeği kimden alırsın? Sokak bakkalından alırsın. Hiçbir AVM’den bunu alma şansı yok. Bizim kültürümüzde bunlar vardır. Bir cenazen olursa, sokak bakkalın gelir. Paranın bizde kalması için, Gazipaşa halkının, Gazipaşa esnafından alış veriş yapmasını isterim ve bu konu da ısrarcıyım çünkü bizim ayakta kalmamız için bunu yapmak zorundayız” dedi.

“ESNAFTAN DOLAYI SIKINTI VARSA ŞİKAYET EDİN”

Alışveriş yapılan esnaftan dolayı sıkıntı yaşayanları şikayet etmeleri konunda uyaran Köse, “Gazipaşa halkının alış veriş yaptığı esnaftan yana bir sıkıntısı varsa bize şikayet edebilir. O konuda vatandaşın hiçbir çekincesi olmasın, yapılan şikayetler bizde kalır. Biz o esnafımızla gider görüşür, halka daha iyi hizmet vermesi konusunda gerekli uyarılarımızı yaparız. Esnaf güler yüzlü olmalı, sağlıklı olmalı, garanti süresi boyunca sattığı malın takipçisi olmalı” diye konuştu.

“EŞİT ŞARTLARDA MÜCADELE EDELİM”

Son günlerde seyyar satıcılarla mücadele ettiğini belirten Gazipaşa Esnaf Odası Başkanı Mustafa Köse, “Ben seyyar satıcılara karşıyım. Herkes gelsin devletine vergisini versin, oda kaydını yaptırsın, eşit şartlarda mücadele edelim. Para konusunda değil, kalite konusunda rekabet edelim. Devlerin ayakta kalması için bizlerin vergi vermesi gerekir” dedi.

“AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ UYGULAYALIM”

Seyyar satıcılar konusunda hassas olunması gerektiğini söyleyen Köse, “Vatandaşlarımız ve esnaflarımız seyyar satıcı gördükleri zaman zabıtaya ya da Esnaf Odasına haber versinler. Gördüğüm kadarı ile esnafımız da seyyar satıcıdan alışveriş yapıyor bu durum beni üzüyor. Herkes kendi esnafından alışveriş yapsın, el eli, el yüzü yıkasın, ahilik kültürünü uygulayalım” dedi. Yazılan cezaların caydırıcı olmadığını söyleyen Köse, ilçede seyyar satış yapan cevizci örneğini verdi. “İlçemizde satış yapan bir tane seyyar cevizci var, ben zabıta ile beraber gittim cezai işlem uyguladım. Satıcıda Gazipaşa’ya bir daha gelmeyeceğim diye imza attı ama aynı kişi bir hafta sonra yine geldi” dedi.

“HERKES KENDİ MAHALLESİNİN POLİSİ, ZABITASI OLSUN”

Seyyar satıcıların cezaları rahatlıkla ödediğini söyleyen Köse, “Demek ki bu insanlar kazanıyor ki cezaları rahatlıkla ödüyorlar. Seyyar satıcıdan ürün alındığı zaman bunun garantisi olmuyor. Bizim yapabileceğimiz başka bir şey yok.  Alışverişi kendi esnafımızdan yap, aldığın ürün kötü çıkarsa İlçe Sağlık Müdürlüğüne ve zabıtaya söyleyelim gerekeni yapsın. Bu tür yerlerden alışveriş yapmayalım, burada olay, dönüp dolaşıp bizi buluyor, aynaya bakıp kendimize ben ne yapıyorum sorusunu sormamız lazım. Herkes kendi mahallesinin polisi, zabıtası olursa daha rahat yaşarız” diye konuştu.

“OCAK AYINDA KAYIT PATLAMASI OLACAK”

Kepenk kapatan esnaflar hakkında konuşan Köse, dükkanını kapatan esnafların çoğunun emeklilik yaşı geldiği için kepenk kapattığını belirtti.  Ocak ayında odaya yapılan kayıtlarda patlama olacağını söyleyen Köse, “Kasım ve Aralık ayında kayıt yaptıracak arkadaşların Ocak ayında kayıt yaptırmasını istedim çünkü o aylara kayıt yaptırmış olsaydı esnafımız ekstradan 250 TL aidat ödemek zorunda kalacaktı. Bu da onlar için ekstra bir gider olacaktı. Ama Ocak ayında kayıt yaparsak esnafımız bu parayı vermek zorunda kalmayacak, 250 TL az para değil. Bu ay içerisinde kayıtlarda patlama olacak, her gün birkaç kaydımız oluyor” dedi.

“GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNDEN RAHATSIZ OLUYORUM”

Değirmen karşısında bulanan esnafların şimdilik kalacağını belirten Köse, “Orada bulunan esnaflarımız şimdilik kalacak diye düşünüyorum. Orada iki tane manav esnafımız var, o iki manavın sağında ve solunda pazarcımız var, pazarcıların bir günü vardır o gün iş yapar, bizde pazartesi pazarı zaten giysi pazarı, o gün açmalarında bir sakınca yok. Belediye Başkanımız birkaç gündür dışarıda, başkanımızla bir görüşmemiz olacak. Esnafımızdan görüntü kirliliği olan yerleri düzeltmesini isteyeceğiz. Ben şahsım adına Gazipaşa’da hiçbir kirliliği istemiyorum.