“TÜRK KADINI VE ANASINI ÖZLEMLE ANIYORUZ”

GAZİPAŞA Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Fehmi Tuncer, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ölüm yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

TURK-KADINI-VE-ANASINI-OZLEMLE-ANIYORUZ-2

ADD Gazipaşa Şube Başkanı Tuncer, yaptığı açıklamada yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü dünyaya getiren Zübeyde Hanım’ı, ölüm yıldönümünde büyük bir hüzün ile andıklarını söyledi. Tuncer sözlerine şöyle devam etti; “Kurtuluş savaşımızın başkomutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 93’ncü yıldönümünde unutmadık. Bu büyük kadın; güzelliği yanında zekası ve fazileti ile oğluna ve kuracağı Türkiye Cumhuriyeti ile devrimlerine yürekten inanmış ve hep oğlunun yanında olmuştur” dedi.

“İLİŞKİLERİ ÇOK İNCE DETAYLAR İÇERİRDİ”

Birbirlerine öyle bir yüce aşkla düşkün olan Zübeyde Hanım ve Mustafa Kemal’in ilişkileri çok ince detaylar içerdiğini söyleyen Tuncer, “1922 yılında Ankara’ya oğlunun yanına geçen ve hastalanan Zübeyde Hanım, iklimce daha uygun olduğu düşünülerek İzmir’e yerleşmiş ve 14 Ocak 1923 günü İzmir’de 66 yaşında ölmüştür. Tüm dünyanın hayranlık duyduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anasını özlemle yad ediyoruz. Anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.