GÖKÇELER’DEN EKONOMİYE 91 MİLYONLUK KATKI

DSİ Bölge Müdürü Turkay Özgür, Gökçeler Çayı üzerinde yapımı devam eden Gökçeler Barajı hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Özgür, “Proje tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık 91 milyon 8 bin TL katkı, 5 bin 688 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

GOKCELERDEN-EKONOMIYE-91-MILYONLUK-KATKI--2

GÖKÇELER Çayı üzerinde yapımı devam eden Gökçeler Barajı hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Turkay Özgür, gövde dolgusu biten Gökçeler Barajı’nda, Çalışmaların iş programına uygun şekilde devam ettiğini belirtti. Özgür, “Barajın gövde dolgusu parapet betonu dışında tamamlandı. Dolusavak kuyruk suyu ulaşım yolu kazı ile destekleme çalışmaları tamamlanmıştır. Dolusavak kazısı ve şev destekleme çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

5 BİN 688 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANMASI HEDEFLENİYOR

Gökçeler Barajı’nın tamamlanması halinde ülke ekonomisine yıllık 91 milyon 8 bin TL katkı sağlanması hedeflendiğini vurgulayan DSİ Bölge Müdürü Turkay Özgür, “Bu projemiz tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık 91 milyon 8 bin TL katkı ve 5 bin 688 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“10 MAHALLENİN İÇME SUYU KARŞILANACAK”

Sulama, enerji ve içme suyu ihtiyaçları için kullanılacak barajın, 47 bin 400 dekar sahanın sulaması amaçlanıyor. Gökçeler Barajı ile Beyobası, Beyrebucak, Çobanlar, Hasdere, Kahyalar, Karalar, Korubaşı, Macar ve Aydıncık mahallelerinin içme suyu karşılanacak.

GÖKÇELER BARAJININ ÖZELLİKLERİ

Barajın gövde tipi, ön yüzü beton kaplı kaya dolgulu. Gövde hacmi 2 milyon 230 bin metreküp barajın parapet duvar ile birlikte, kret kotu 200 metre olan barajın, kret uzunluğu 381,06 metre. Talvegden 98 metre olan gövde yüksekliği, temelden ise 103 metre. Barajın depolama hacmi 56,38 hm3.