GÜVEN, GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Gazipaşa İlçe Başkanı Ömer Güven, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazipaşa Belediyesi’nin ‘Hoş Geldin Bebek’ ve ‘Paylaşım Dolabı’ projelerini üstü kapalı eleştiren Güven, bu projelerin çıkış sebebini; hükümetin yanlış ekonomi politikalarından dolayı yapıldığını belirtti. Güven, “Sosyal politikaları devletin zaten yapması lazım. İnsanları sadakaya mecbur eder gibi ya da bir pakete mecbur etmeleri, benim gözümde insanlara saygısızlıktır. Bunun yolu şudur; insanların asgari ücretini yükseltirsin, maaşını yükseltirsin, başbakanın ve hükümetin dediği milli geliri yani 10 bin doları topluma aşağı yukarı eşit dağıtırsın, hükümetin görevi budur. Toplum barış içinde yaşar kendi ihtiyaçlarını kendi alır. İnsanları fakirleştiren ekonomik politikalarla, insanları sadakacı hale getirmek yakışık olan bir durum değil” diye konuştu.

“İÇERİ GİRMESİ HUKUK SKANDALIYDI”

Can Dündar’ın tahliye olmasına sevindiklerini belirten İlçe Başkanı Güven, “Zaten içeri girmesi bir hukuk skandalıydı. Can Dündar’ın tutuklanması ile olay olan MİT TIR’larını bütün Avrupa duydu. Bizim daha önce duyduğumuz olayları Avrupa duymuş oldu ama çelişki şurada; Can Dündar’ı Avrupalı gazeteciler, sosyal demokratlar ve emekçiler arkasında ama sermaye hükümetleri de hala IŞİD ve onun destekçilerinin yanında. Ne kadar demokrat gözükseler de silah ve lojistik yardımlarını, para yardımlarını devam ettiriyorlar. Burada Suriye haklıda çok mağdur oldu. Şimdi Suriye’ye silah yardımı yapan Avrupalılar barış çığlı atıyor. Yani bu silahlar Avrupa’nın bizim üstümüzden geçirdiği silahlar. Savaşı çıkartanlar şimdi barış diye bağırıyorlar. Yani yazık o insanlara, bu, sermaye ve para için olan olaylar” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı tanımamasını da değerlendiren Güven, “Cumhurbaşkanı kararı tanır tanımaz o kendi kişisel görüşü ama mecliste bir yemin etti, bu yeminden sonra o söze sahip çıkmak zorundasın. Kararı tanımıyorsa kendi bileceği bir iş ona biz bir şey diyemeyiz” diye konuştu.

“HUKUK OLMADAN DEMOKRASİ İŞLEMEZ”

Başkanlık Sistemi’ne karşı olduklarını bir kez daha yineleyen Güven, “Bu ülkenin derdi Başkanlık Sistemi değil. Bu ülkenin derdi hukuk. Kimileri, demokrasi demokrasi diyor da; demokrasi anlayışı herkesin kendi duruşuna göre değişir. Demokrasiyi yaratan hukuktur, hukuk olmadan demokrasi işlemez. Kimse kimseyi kandırmasın yani insanlar en ufak dedikodudan yargılanıyorsa burada hukuk yok demektedir. Hukukun olamadığı yerde demokraside olmaz. Demokrasi herkesin kendi bahçesinde güzeldir ama komsuya da saydı duymak lazım” şeklinde konuştu.