HAC BAŞVURULARI BAŞLADI

2016 yılı haç başvuruları başladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Gazipaşa İlçe Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya “Hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız ön kayıtlarını veya kayıt yenileme işlemlerini, 27 Ocak tarihine kadar yaptırabilirler” dedi.

2016 yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 18 Ocak tarihinde başladı. Konu ilgili açıklama yapan İlçe Müftüsü Yalçınkaya, 18 Ocak Pazartesi günü başlayan kayıtların 27 Ocak Çarşamba günü sona ereceğini söyledi. Müftü Yalçınkaya, “Hacca gitmek isteyen vatandaşlar ön kayıtlarını veya kayıt yenileme işlemlerini, 27 Ocak 2016 tarihine kadar bağlı bulundukları il ya da ilçe müftülüklerine, ya da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sayfasından elektronik ortamda yaptırabilecekler” dedi.

ELEKTRONİK ORTAMDA KAYIT YAPILABİLECEK

Hacca gitmek isteyenlerin internet üzerinden de kayıt yaptırabileceklerini belirten Yalçınkaya, “2016 yılında hacca gitmek üzere ilk defa kayıt yaptırmak isteyenler, kayıt ücretini yatırdıktan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sayfasından http://hac.diyanet.gov.tr adresinden veya bağlı bulundukları il ya da ilçe müftülüklerinden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan ön kayıtlarını yapabilecekler. 2015 yılında kuraya katılanlardan hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yapılacak ve bunlar kayıt yenilemiş sayılacak. Ancak, hac konaklama türü ya da kayıt bilgilerinde değişiklik yapmak isteyenler müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yapabilecekler. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, kura çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan vatandaşların, ‘kesin kayıt yaptırabilir’ belgelerinin, cep telefonlarına gelen kısa mesajdaki şifre ile alabileceklerinden, özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekiyor” dedi.

KURALAR 2 MART’TA ÇEKİLECEK

Önceki yıllarda hacca gidenlerin müracaatlarının kabul edilmeyeceğini hatırlatan Yalçınkaya, “Ön kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin tamamlanmasının ardından hacca gidecek adaylar, 2 Mart Çarşamba günü Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda çekilecek hac kurasıyla belli olacak. Daha önce hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları sistemden silinecek ve ön kayıt ücreti de iade edilmeyecektir. Hacı adaylarımıza kayıt tazelediği yıl oranında kat sayı uygulanarak kuraya gireceklerdir. Ülkemizden hac çıkışları 4 Ağustos, 6 Eylül tarihlerinde yapılacaktır. Suudi Arabistan’ın Kabe’yi genişletme çalışmaları dolayısıyla uyguladığı kota indirimi nedeniyle iki yıldır başvuru alınmamasının ardından bu yıl alınacak ilk başvurularda, 1,5 milyon vatandaşın kutsal topraklara gitmek üzere ilk defa başvurması bekleniyor” dedi.