“HAR VURUP HARMAN SAVURMADIK”

Belediye Başkanı Adil Çelik, önceki Başkan Özgenç’in iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Biz kredi alıp, har vurup; harman savurmadık. Makam aracını kazada pert etmedik, 64 bin TL’ye yayla şenliğine sanatçı getirmedik, çektiğimiz kredi ile önceki dönemden kalan borçları ödüyoruz. Özgenç rahat uyusun, kendi hesabına baksın. Ben belediyenin 1 kuruşunu bile hesap ediyorum” dedi.

BELEDİYE Başkanı Adil Çelik, dün saat 08.30’da makamında basın mensuplarıyla bir araya gelerek belediye çalışmaları ve Gazipaşa gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan başkan Çelik, önceki başkan Cemburak Özgenç’in iddialarına da yanıt verdi.

“ÖZGENÇ RAHAT UYUSUN”

Önceki Belediye Başkanı Cemburak Özgenç’in sosyal paylaşım sitesinde Denizyolu’ndaki parkelerin sökülerek yerine sıcak asfalt yapılmasıyla ilgili “12 ayda tarihin en çok kredisini çeken Gazipaşa Belediyesi (şimdilik 8,5 milyon lira) neden birçok yer dururken, hiç bir bozulma olmayan bu yolu sökmektedir. Yeniden asfaltlayacağız, daha güzel olacak denilmektedir, tamam güzel de yazık değil mi paraya ve kaynağa?” paylaşımına değinen Başkan Çelik, Özgenç’e seslenerek “O rahat uyusun, biz Gazipaşa’nın hesabını kitabını çok iyi yapıyoruz. 2007 yılında 64 bin liraya yayla şenliklerine Bedia Akartürk’ü o getirdi. Belediyenin hesabını bıraksın, kendi hesabını yapsın. Gazipaşa bu yetkiyi bize verdi.  Belediyenin değil 100 bin 50 binini, ben belediyenin 1 lirasını bile hesaplıyorum” diye konuştu.

“7,5 MİLYON TL CİVARINDA KREDİ ÇEKTİK”

Özgenç’in mevcut belediye yönetiminin 8,5 milyon TL kredi çektiği yönündeki iddiasına karşılık veren Başkan Çelik, “8,5 milyon değil. 4,1 milyon, Kombi’ye 1,7 milyon, silindir parke greyder için 1,5 milyon, asfalt ve kamyonlar için toplam 7,5 milyon TL civarında kredi çektik. 7 milyondan Kombi’ye 5.4 milyon para ödedik. Geldiğimizde borcu 5 milyondu. Son birkaç dava daha var. 2,1 milyon daha yatırırsak bitiyor. Başka dava yok. 11 yılda 6.7 milyon TL ödemişler, biz 21 ayda 5.4 milyon TL ödedik. Kalanı en geç 2017 yılında bitiririz. Kredi alıp da har vurup harman savurmadık” şeklinde konuştu.

“ZARAR ETMİYORUZ AKSİNE KARDAYIZ”

Belediyenin her kuruşunu hesapladıklarını söyleyen Başkan Çelik, “Biz belediyeyi devraldıktan sonra makam aracıyla 40 bin kilometre (km) yol yaptık. Onlar 2011 model bu araçla yıllık 45 bin kilometre yol yapmışlar, biz yıllık 17 bin km yol yaptık, şartlar eşit. Hatta onların döneminde Büyükşehir’e bağlı değildi. Ben haftada en az üç gün de Antalya’ya toplantıya gidiyorum. Buna rağmen yakıt olarak 75 bin lira kar ettik. Biz Gazipaşa’nın menfaatine yapıyoruz, Büyükşehir’den 35 bin ton asfalt verildi. Bu yolun yapılmasından dolayı zararımız yok aksine kardayız. Geçtiğimiz günlerde Denizyolu’nda bir trafik kazası oldu. 4 gencimiz hayatını kaybetti, hepimiz çok üzüldük. Bu kazayı da denizyolundaki yol yapımına bağlayan bir vatandaş Cem Bey’in yazısının altına yorum yapmış. Son derece çapsız, bırakın bir baltaya, bir kesere bile sap olamayan vatandaş kazayı yol çalışmasına bağlamış. Son derece yakışıksız ve mesnetsiz yorum” diye konuştu.

“7,5 MİLYON KREDİ ONLARIN BORCUNU ÖDEMEK İÇİN ÇEKİLDİ”

Parkelerin sökülerek ilçe genelindeki 70 cami, mezarlık ve köy konağına döşeneceğini kaydeden Başkan Çelik, çalışmaların başladığını ve şu anda 19 köy konağı, cami ve mezarlıktaki çalışmaların tamamlandığını, yılsonunda hepsinin bitirileceğini söyledi. Özgenç’in “Yazık değil mi o kadar masrafa” şeklindeki yazısına cevap veren Başkan Çelik, “Biz 30-40 bin liraya asfaltı bitireceğiz. Biz Allah’a şükür büyük kaza da atlatmadık. Manavgat’ta alkollü bir şekilde kaza yapıp belediyenin arabasını biz pert etmedik. Başkan istifa etmeden önce 1,5 milyon kredi çekti onu da biz ödüyoruz. Özgenç döneminden kalan SGK, Maliye borçları 11 kusur milyon borç var, bunun da 2 milyonunu ödedik. Aylık 110 bin TL ödüyoruz. Şu ana kadar 7,5 milyon borç ödedik. 7,5 milyon kredi onların döneminden kalan borcu ödemek için çekildi” dedi.

“KEŞKE ARAZİ SATILMASAYDI DA BORCUNU ÖDESEYDİK”

Gazipaşa Belediyesi’nin aylık toplam 280 bin 300 TL taksit ödediğini, Kombi borçlarının 14 aydır diğerlerinin ise 20 aydır ödenmeye devam ettiğini belirten Başkan Çelik, aylık 1.6 milyonluk bütçenin 300 bin TL’sinin sadece taksitlere gittiğini dile getirdi.  Buna rağmen önceki belediyenin ciddi arazi satışı yaptıklarını kaydederek, “Keşke belediyemizin o değerli yerleri o kadar ucuza satılmasaydı da borçları bize kalsaydı” diye konuştu.

“11 KADROLU İŞÇİYİ EMEKLİ EDECEĞİZ”

Öte yandan Gazipaşa Belediyesi’nin kadrolu işçilerin maaşından kesinti yapacağı şeklindeki iddiaları yanıtlayan Başkan Çelik, kadrolu işçilerin maaşlarını indirmek gibi bir yetkisinin olmadığını, yapılanın işçilerin maaşlarının haricinde aldıkları ek ikramiye ve yardımlar olduğunu söyledi. Belediyede 49 kadrolu işçi olduğunu, bir kadrolu işçinin en düşük 2 bin 646 TL maaş aldığını, SGK ve diğer ikramiye ve yardımlarla birlikte belediyeye maliyetinin 4 bin 877 TL olduğunu ifade eden Çelik, “Yıllık ise 279 bin TL’ye tekabül ediyor. 11 emekliliği gelen kadrolu işçiyi emekli edeceğiz. İsteyen taşeron olarak gelip çalışabilir. İkramiye ve ek ödenekleri kıstığımız takdirde maaşları 600-800 TL düşecek. Taşeron işçilerin, memurların maaşını düşürdük ama kadrolu işçilerimizin sendika sorumlusu ‘Aldığımız hakları geri vermeyiz, kanuni haklarınızı kullanın’ dedi. Anlaşamadık” diye konuştu.

“TÜM SORUMLULUK BANA AİT. VERMEYECEĞİM”

Belediyenin bu şekilde devam edemeyeceğini belirten Başkan Çelik, “Belediye bu şekilde bu çarkı çeviremez. Bizden önceki dönemde sendikalardan büyük haklar almışlar 2 bin 800 -3 bin civarında maaş alan kadrolu işçilerimiz var. Ben belediye başkanıyım 4 bin 600 TL alıyorum. Yüzde 33 net zamlar verilmiş, ikramiyeler, giyim, yakacak, eşi çalışanlara dahi eş yardımı verilmiş. Sosyal adalet yok. Dolayısıyla yıllık 3. 2 milyon bu işçilerin maliyeti var belediye bu çarkı kaldıramaz. Aylık bütçe 1,6 milyon bunun sadece 300 binini 49 işçiye verirsem memurlar taşeronlar var 1.2 milyon yapar. Bunu verirsek hizmet yapamayız. Önceliğimiz hizmet. ‘Başkan maaşları düşürdü’ diyorlar öyle bir yetkim yok, sadece ikramiyeleri düşürebiliyoruz. 3,5 milyon TL karımız olacak. Bununla çok şey yaparız, mesela tanesi 250 bin TL’den 16 tane sıfır Mercedes kamyon alırız. CHP’li arkadaşlar karşı çıkıyor. Soruyorum hangisi iş yerinde 3 bin TL maaşla çaycılık şoförlük yaptırır? Tüm sorumluluk bana ait. Ben bu kurumun seçilmiş başkanıysam vermeyeceğim” diye konuştu.

GAZİPAŞA’DA ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

İlçenin toplu ulaşımının Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yapılacağını belirten Başkan Çelik, şu anda güzergahların belirlendiğini ve her yere toplu ulaşım sağlanacağını söyledi. Gazipaşa’nın yeni ulaşım güzergahları ile kent görünümü kazanacağını ve toplu ulaşım sorununun ortadan kalkacağını kaydeden Başkan Çelik, “Bu proje hayata geçtiğinde otobüslerimiz boşa çıkacak. Onları da okullarımızın otobüs ihtiyaçlarına vereceğiz. 5 otobüs belediyemizde kalacak. Gazipaşa’nın her noktasına servis düzenlenecek. 1 yolcu bile olsa her yere otobüs gitsin istiyoruz. 15 dolmuş dönüşümlü olarak Alanya’ya gidecek. Belli hatlarda kazanç olacağı için olmayan hatları da kalkındıracak. Bir an önce geçerse 1,5 yıldır bu konuda yaşadığımız sıkıntı sona erecek” diye konuştu.

AYDINCIK’TA ÇAKIL OCAĞINDAN VAZGEÇİLDİ

Gazipaşa Belediyesi’nin Aydıncık Mahallesi’nde yer tahsisini yapılan ve 25 bin TL masraf edilen çakıl ocağını Aydıncık ve Kahyalar halkının istememesi nedeniyle açmaktan vazgeçtiklerini belirten Başkan Çelik, “Bizim için vatandaş memnuniyeti her şeyden önemli. Şu an mevcut ocaklardan kiralama yöntemiyle mal alıyoruz. Biz ikna etsek de vatandaşın memnuniyeti çok önemli onlar istemezken yapamayız” dedi.

DEMO YAZI ASILDI

Gazipaşa’nın kent görüntüsünü kazanması için çalışmaların her alanda devam ettiğini belirten Başkan Çelik,  “Kentimizin isminin ışıklandırarak şehrin üç ayrı girişine yazıyoruz. Dün demosunu astık. 2 metre uzunluğundaki harflerle Gazipaşa yazıldı. Gazipaşa’ya ismini veren Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Afyon Kocatepe’de bulunan heybetli resmini de arkasına yerleştireceğiz, şu anda o da yapılıyor. Havalimanı girişine, Evliya Tepesi’ne ve Anamur tünellerinin olduğu yere yapılacak. Işıklandırmasını güneş enerjisi kullanarak yapacağız. Gazipaşa’ya uçakla ve karayoluyla gelen herkes bunları görecek” diye konuştu.

ÇARŞI PROJESİ HAZIR

Gazipaşa Belediyesi’nin arkasında bulunan, 6 bloktan oluşan eski çarşıda yenileme çalışmasının devam ettiğini belirten Başkan Çelik, eski çarşının proje çalışmasının sürdüğünü söyledi. Başkan Çelik, “Nostaljik bir görünüme kavuşturmak istediğimiz çarşımız için proje çalışması başladı. Çalışmalar biter bitmez çarşıyı yenilemek için startı vereceğiz. El sanatları ve yöresel ürünlerin satışının yapılacağı çarşımız bittiğinde ilçemize yeni bir cazibe merkezi kazandırmış olacağız” dedi.

HAR-VURUP-HARMAN-SAVURMADIK-2