İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 95. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

İSTİKLAL Marşı’nın kabulünün 95. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında, Belediye Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programına Gazipaşa Kaymakamı Kadir Ekinci, İlçe Jandarma Komutan V. Üsteğmen Görkem Güncan, Belediye Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aktaş’ın yanı sıra kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) tarafından düzenlenen törenin açılış konuşmasını okul müdürü Fevzi Yüksel yaptı. Yüksel, “Toplumları oluşturan, dil, tarih, kültür, bayrak ve amaç birliği gibi öğeler vardır. İnsanların böyle otak değerlere sahip olmaları, onları bu kavram etrafında birleştirir. Böylece toplum olma niteliğine ulaşılır. Bu bireyler toplumların, karamsarlıktan kurtarır ve toplum olma bilincine yükseltir. İstiklal Marşımız da ortak değerlerden biridir.  İstiklal Marşımız milletimizin zor günlerinde yüksel bir moral kaynağı olmuştur. O ulusal kurtuluşumuzun, kutsal bir destanı olarak kabul edilmektedir. İstiklal Marşımızı milletçe hep bir ağızdan haykırdıkça, milli birliğimiz pekişmektedir. Ona duyulan saygı, milletimize ve devletimize duyulan saygıdır. Onun bir ağızdan söylenişi egemenliğimizin, birlikte haykırılmasıdır. Yüreklerimizde uyandırdığı heyecan, ulusal bilincin ve inancımızın ta kendisidir.  İstiklal Marşı düşüncedir, gururdur, heyecandır, şanlı geçmişimizin kahramanlık destanıdır” dedi.

Törende, İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, kişisel özellikleri, edebi kişiliği anlatıldı. Öğrenciler tarafından sahnelenen Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı Oratoryosu da beğeniyle izlendi. Programda, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen şiir yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

ISTIKLAL-MARSININ-KABUL-2