SÜTE ESK MÜDAHALESİ

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt fiyatlarının düşmesi ile ilgili olarak, üretici örgütleriyle sözleşme imzaladı. Çiğ süt fiyatları bazı yerlerde 70 kuruşa kadar düştüğünü belirten Bayraktar, “Maliyetin 98,4 kuruş olduğu bir ortamda, bu fiyatlarla üreticinin üretimini sürdürebilmesi mümkün değildir” dedi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatların düşmesi ile birlikte, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) piyasaya müdahale için harekete geçmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti. ESK’nın piyasaya müdahalesinin başarısının, süt fiyatların 1 lira 15 kuruşu geçmesine bağlı olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Beklentimiz, çiğ süt fiyatlarının 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkmasıdır. Yem/süt paritesine göre, fiyatın 1 lira 47 kuruş olması gerekiyor. Çiğ süt fiyatları bazı yerlerde 70 kuruşa kadar düştü. Maliyetin 98,4 kuruş olduğu bir ortamda, bu fiyatlarla üreticinin üretimini sürdürebilmesi mümkün değildir. Nitekim hayvan kesimleri başladı. Fiyat, en kısa zamanda, 1 lira 15 kuruşun üzerine çıkmalıdır. Yeterli alım yapılır, müdahale başarılı olursa, süt hayvanlarının kesime gitmesi engellenir. Sektörde üreticinin alın terini istismar edenlere de cevap verilir” dedi.

“ BAŞKANIMIZ SIKINTIYI 3 SENE ÖNCE GÖRDÜ”

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Şemsi Bayraktar’ın çalışmalarının yerinde olduğunu belirterek, “Başkanımız bu sıkıntının olacağını 3 sene önce gördü.  Arzın artması karşısında hükümetimizden bir müdahale kurumu talep etti. Dönemin Başbakanına, durumu anlattı. ‘Üretimin hızlı bir şekilde arttığını, sektörün krize gireceğini’ söyledi. Et ve Balık Kurumu’nun müdahale kurumuna dönüştürülmesini talep etti. Bunun için gereken mücadeleyi verdi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin talepleri üzerine Et ve Süt Kurumu oluşturuldu. 3 sene önce müdahale kurumu kurulması için verdiğimiz mücadelenin ne kadar haklı olduğu bugün ortaya çıktı. ESK kurulmasaydı bugün süt üreticisinin hali ne olurdu? Et ve süt gibi stratejik ürünler, serbest piyasa ekonomisinin çarklarına teslim edilemez, kendi haline bırakılamaz” dedi.

CELIKTEN-CIFTCILERE-UYARI-2